Washington 19. februára (TASR) - Americký prezident George W. Bush vyhlásil, že napriek niekdajším vážnym nezhodám ohľadne Iraku necíti osobnú antipatiu voči svojmu francúzskemu kolegovi Jacquovi Chiracovi. Zároveň sa však skepticky vyjadril na adresu Chiracovho názoru, že zjednotená Európa sa musí snažiť dosiahnuť globálny vplyv, ktorý by bol protiváhou súčasného veľmocenského vplyvu USA vo svete.
Pred blížiacim sa európskym turné Bush podčiarkuje svoju snahu o zlepšenie naštrbených transatlantických vzťahov a potrebu zintenzívnenia spolupráce s európskymi partnermi v otázkach týkajúcich sa Iraku, Iránu, Sýrie a blízkovýchodného mierového procesu.
"Viem, že sme mali isté názorové nezhody. A v prípade Iraku išlo o vážne nezhody. Teraz však nastal čas, aby sme zabudli na vzájomné spory a pohli sa ďalej v oblastiach, kde môžeme spolupracovať," povedal šéf Bieleho domu.
"Osobne nemám žiadne antipatie," poznamenal Bush na adresu Chiraca, ktorý bol najhlasnejším európskym oponentom irackej vojny a s ktorým sa stretne na pracovnej večeri v Bruseli.
Spochybnil však oprávnenosť Chiracom presadzovaného úsilia o vytvorenie "multipolárneho sveta" - čo je diplomatickým jazykom pomenovaná snaha o európsku protiváhu globálnemu vplyvu USA.
"Objavujú sa tvrdenia, že ďzjednotená Európa musí vyvážiť vplyv Amerikyď. Ale prečo, keď v skutočnosti vyznávame tie isté hodnoty a máme tie isté ciele?" konštatoval Bush.
Americký prezident sa vyjadril aj k nedávnemu vyhláseniu nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, že NATO už v súčasnosti nie je hlavným miestom pre transatlantický dialóg.
Podľa Busha je Severoatlantická aliancia stále "životne dôležitá". "Myslím si, že je to životne dôležitý vzťah, ktorý sa budeme snažiť udržať pri sile," povedal.
Pokiaľ ide o ruského prezidenta Vladimira Putina, s ktorým sa stretne v Bratislave, Bush sa podľa vlastných slov bude snažiť získať od neho vysvetlenie niektorých rozhodnutí, ktoré v ostatnom čase vyvolali obavy z ohrozenia demokracie v Rusku a možnej Putinovej snahy o centralizáciu moci.
Bush tiež počas návštevy v Európe zdôrazní výzvu na zmiernenie obchodných bariér v oblasti poľnohospodárskych tovarov.
"Spolu so svojimi európskymi partnermi sa budem snažiť dosiahnuť otvorenie trhov a rozšírenie príležitostí pre našich podnikateľov, zamestnancov a poľnohospodárov," povedal vo svojom pravidelnom rozhlasovom príhovore.