Viedeň 19. februára (TASR) - Slovenský prezident Ivan Gašparovič kritizuje v rozhovore pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Kurier prvostupňový rozsudok proti atómovej elektrárni Mochovce.
"Najnovšie rozhodnutie o nebezpečnosti atómovej elektrárne nie je podľa môjho právneho cítenia správne - viedenský súd nemal príslušnú právomoc," vyhlásil Gašparovič.
Dva ďalšie reaktory v Mochovciach by sa mali dobudovať podľa plánu, nazdáva sa prezident. "Elektráreň je postavená podľa najnovšieho bezpečnostno-technického štandardu," dodal prezident.
Rakúska agentúra APA pripomína, že hovorkyňa rakúskych Zelených Eva Glawischnigová podala v lete 1998 súkromnú žalobu na prevádzkovateľov atómovej elektrárne Mochovce.
V podaní na súd uviedla, že "bezpečnostno-technicky nedostatočne vybavená" atómová elektráreň, ležiaca 160 kilometrov od Viedne, ohrozuje ju a ľudí, žijúcich vo Viedni.
Okresný súd dal Glawischnigovej najnovšie za pravdu. V rozsudku sa uvádza, že prevádzkovatelia atómovej elektrárne sa majú primeranými opatreniami postarať o to, aby sa neobjavili rádioaktívne emisie. Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť. Prevádzkovatelia mochoveckej atómovej elektrárne už oznámili, že voči rozhodnutiu súdu sa odvolajú.
Nastávajúce stretnutie prezidentov Ruska a USA Vladimíra Putina a Georgea W. Busha v Bratislave vníma Gašparovič ako veľké uznanie "našej transformačnej politike." Ide o výraz veľkej dôvery a signál pre investorov: "Slovensko je dôveryhodnou krajinou, Máme dobré vzťahy tak s USA, ako aj s Ruskom."
Pred blížiacim sa prvým výročím svojho vstupu do Európskej únie začiatkom mája pokročilo Slovensko v reformách "v niektorých oblastiach ako zdravotníctvo a sociálne veci dokonca ďalej, ako mnohí zakladajúci členovia EÚ," bilancuje ďalej slovenský prezident.
"Ja osobne vytýkam vláde nedostatočnú koordináciu jednotlivých krokov - reforma zasiahla mnohých ľudí veľmi tvrdo. Hrozí sklon blahobytu v smere západ-východ, priemerný plat v oblasti Bratislavy je dvakrát taký vysoký ako na východnom Slovensku."
O Ukrajine Gašparovič povedal: "Tejto veľkej krajine by sa mala podať pomocná ruka a dať perspektívu členstva v EÚ. Vstup Ukrajiny by bol výhrou nielen pre Slovensko, ale pre celé spoločenstvo."