Rím 18. februára (TASR) Všetky rezidencie predsedu talianskej vlády Silvia Berlusconiho sú chránené štátnym tajomstvom, aby sa zabránilo ich prehliadke vyšetrovacími orgánmi, kritizoval dnes predstaviteľ talianskej opozície Ermette Realacci.
Parlamentný výbor na kotrolu talianskych tajných služieb (COPACO) sa v najbližších dňoch vysloví k opodstatnenosti dekrétu ministra vnútra Giuseppeho Pisanu, či je vhodné, aby Berlusconiho majetok bol chránený štátnym tajomstvom.
Štátnym tajomstvom sa Berlusconiho rezidencie stali preto, aby talianski vyšetrovatelia nemohli prísť do Villy Certosa, kde chceli skontrolovať, či boli dodržané všetky normy týkajúce sa výstavby a ochrany životného prostredia.
Letné sídlo Villa Certosa stojí pri mori neďaleko mesta Porto Rotondo na severozápade ostrova Sardínia. Je to jeden z mnohých Berlusconiho majetkov v Taliansku.
Verejnosť sa o vile dozvedela, keď ju premiér začal používať pri prijímaní priateľov-politikov počas ich zahraničných návštev. Vila má obývateľnú plochu 2500 metrov štvorcových, 50-hektárový park, šesť bazénov, z toho jeden krytý, záhradu s 2000 kaktusmi, jazierko a amfiteáter.
Opozícia Berlusconiho obviňuje, že nedostal všetky potrebné povolenia na výstavbu vily a kritizuje dopad jej stavby na životné prostredie.
Minister Pisanu podpísal 6. júna 2004 dva dekréty na ochranu predsedu vlády a jeho rodiny pred teroristickou hrozbou. Jedno z ustanovení konštatuje, že súkromné rezidencie premiéra a členov jeho rodiny sú pod ochranou štátneho tajomstva a dáva premiérovi možnosť využiť ho.
Nemyslím si, že vyšetrovatelia, čo chcú zistiť, či sa vila stavala ilegálne, sú teroristickou hrozbou, pred ktorou sa chráni premiér s rodinou, vyhlásil opozičný politik Ermette Realacci.