Zvýšenie cien základných potravín pritom v bývalej francúzskej kolónii už vlani vyvolalo nepokoje a vzbury. V posledných mesiacoch sa cena ryže v západoafrických oblastiach viac než strojnásobila.
Západná Afrika je domovom tisícok utečencov, ktorí opustili susedné štáty: Libériu, Sierru Leone či Pobrežie Slonoviny po sérii konfliktov v snahe nájsť pokojnejší domov.
Kobylky vyčíňali minulý rok aj v polopúštnom regióne Sahel južne od Sahary. Išlo o najzávažnejšie zamorenie za posledných 15 rokov. Najviac postihnutá bola Mauritánia, Nigéria a Mali. Odborníci varujú, že ničivé stáda sa do polopúšte Sahel môžu vrátiť aj tento rok a pravdepodobne v ešte väčšom počte.
Podľa oficiálnych guinejských zdrojov kobylky doleteli zo susednej Guiney-Bissau a pred dvoma týždňami sa dostali až k mestu Boke. Niektoré roje ničivého hmyzu boli až päť kilometrov široké a trvalo dve hodiny, kým preleteli ponad jedno miesto.
"Pravda je, že tento problém je vážny. Kobylky v Guinei skonzumujú za deň dve- až tritisíc ton vegetácie," uviedol predstaviteľ potravinárskej a poľnohospodárskej organizácie Ari Toubo Ibrahim.
Problémy v boji proti kobylkám spôsobujú dva faktory: jednak je to netrénovanosť a nepripravenosť, ako aj skutočnosť, že prípravky dodané zo Senegalu v Guinei nezaberajú. Ľudia preto skúšajú bojovať proti húfom hmyzu svojsky - na uliciach pália pneumatiky.
Plodiny požierajúci hmyz napadol aj niektoré východné a severné regióny. V štáte Guinea-Bissau zaútočili na hlavné mesto Bissau minulý týždeň. Ich obeťou sa tam stala úroda manga a stromy kešu spolu so zeleninovými záhradami, čím vyvolali zdraženie týchto plodín v miestnych obchodoch.
Kompetentní hovorili minulý týždeň o 6000 hektároch zničenej vegetácie v Guinei-Bissau, jednom z najchudobnejších štátov sveta. Oriešky kešu a bavlna pritom patria medzi hlavné obchodné plodiny.