Ramalláh 24. decembra (TASR) - Kresťanské a moslimské náboženské autority na Blízkom východe odsúdili Izrael, za jeho rozhodnutie zakázať palestínskemu prezidentovi Jásirovi Arafatovi účasť na dnešnej polnočnej liturgii v Betleheme.
Izraelské rozhodnutie je škodlivé a je prejavom obmedzovania náboženskej slobody nielen v prípade Jásira Arafata, ale aj ostatných Palestínčanov, povedal dnes Atalláh Hanna, hovorca Gréckej ortodoxnej cirkvi na tlačovej konferencii v predjordánskom Ramalláhu po schôdzke klerikov s Arafatom.
Izraelský zákaz kritizovala aj katolícka cirkev, ktorá dnes z Vatikánu oznámila, že diplomati Svätého otca Jána Pavla II. sa snažia presvedčiť Tel Aviv, aby zmenil svoje rozhodnutie a nechal Arafata odcestovať z Ramalláhu do Palestínčanmi kontrolovaného Betlehema a zúčastniť sa tam na kresťanskej polnočnej omši, ako po iné roky.
Palestínsky minister spravodlivosti šejk Tajsír at-Tamími, ktorý je zároveň aj moslimským klerikom na tlačovej konferencii v Ramalláhu vyhlásil, že rozhodnutie Tel Avivu je "útokom na náboženské práva aj právo pohybu (Palestínčanov) na ich území".
Od roku 1995, keď sa Betlehem dostal pod palestínsku správu sa Arafat každý rok zúčastňuje na polnočnej svätej omši na Štedrý deň v chráme Narodenia Pána, vybudovaného na mieste, kde sa podľa kresťanskej tradície narodil Ježiš.