Londýn 18. februára (TASR) - V Anglicku a Walese sa dnes skončila stáročia pretrvávajúca tradícia honu na líšky s pomocou loveckých psov, keď o polnoci vstúpil do platnosti zákaz tejto obľúbenej zábavy tamojšej poľovníckej komunity.
Snahy milovníkov tohto športu, ktorý sa objavil vo Veľkej Británii v roku 1660 s návratom kráľa Karola II. na trón, sa už v stredu skončili neúspechom, keď odvolací súd, zložený z troch najvyšších britských sudcov, zamietol Vidieckou alianciou podané odvolanie za zrušenie zákazu.
Mnohí poľovníci však už avizovali, že budú zákaz ignorovať. Vidiecka aliancia odhaduje, že sa tak chystá urobiť 50.000 ľudí, ktorí podľa nej budú naďalej pokračovať v love "s plným vedomím toho, že môžu byť zatknutí". Aliancia však súčasne odporučila svojim členom, aby nariadenie dodržiavali.
Premiér Tony Blair zaradil zákaz honu na líšky aj do svojho volebného programu v roku 1997, pretože sa mu tento druh zábavy zdal krutý a barbarský. Podobne argumentovali aktivisti za práva zvierat.
Milovníci líščích honov, zväčša zámožná aristokracia, však tvrdia, že poľovanie so psami je humánne, pretože korisť zomrie rýchlo a bez dlhého utrpenia. Snažili sa presvedčiť odporcov honu na líšky, že tento šport je súčasťou ich životného štýlu a súčasne je veľmi dôležitým pre kultúru a ekonomiku vidieckej Británie.
Polícia naznačila, že dohliadanie na dodržiavanie zákazu líščích honov nebude patriť medzi jej hlavné priority. Skupiny bojujúce proti lovu líšok však avizovali, že budú situáciu monitorovať a nahlásia každé porušenie zákona.
Pokuty za porušenie zákazu sú vysoké - môžu dosiahnuť výšku až 5000 libier (275.000 Sk), pričom sudca má tiež právo zabaviť poľovnícku výstroj a autá.