Praha 17. februára (TASR) Predseda českej vlády Stanislav Gross dnes v Poslaneckej snemovni opäť 45 minút čelil nepríjemným interpeláciám poslancov, ktorí sa zaujímali o kauzu jeho bytu, podnikanie manželky Šárky i zriadenie špeciálnej utajenej skupiny kriminalistov Mlyn v čase, keď bol ešte ministrom vnútra.
Premiér v tejto súvislosti opäť pohrozil novinárom, ktorí vraj informovali nepravdivo. Žalobu už podal na týždenník Respekt, kde sa pred týždňom objavil článok o podnikaní jeho manželky.
Proti týždenníku Respekt už boli podniknuté príslušné právne kroky, pretože vo svojich článkoch informoval o mnohých nepravdivých informáciách, respektíve, prinášal rad nepravdivých informácií, uviedol Gross v odpovedi na otázky poslanca a podpredsedu opozičnej ODS Petra Nečasa.
V tejto chvíli sa nehnevám na vás, ale hnevám sa na tých novinárov, ktorí tieto nepravdivé informácie prinášali, dodal.
Opozíciu zaujímalo hlavne podnikanie Šárky Grossovej, ktorej firma vlani získala úver na kúpu domu už tri týždne po svojom vzniku. Za úver jej pritom ručila podnikateľka a rodinná známa Libuše Barková, ktorá je trestne stíhaná kvôli poisťovaciemu podvodu spred niekoľkých rokov.
Podľa českých médií si Barková kúpila dva domy vedľa Grossovej, a inú svoju nehnuteľnosť v Prahe prenajíma podnikateľom, ktorí prevádzkujú erotický podnik. A práve od prevádzkara tohto nevestinca si Barková jeden z domov údajne kúpila a za príliš nízku cenu. Poslanec Nečas preto v snemovni vyslovil podozrenie, či v prípade nejde o pranie špinavých peňazí z organizovanej prostitúcie.
O podnikanie manželky českého premiéra prejavila v interpeláciách záujem aj podpredsedníčka Poslaneckej snemovne Miroslava Němcová (ODS). Premiér Gross však na otázky reagoval značne podráždene.
Mám pocit, že pani podpredsedníčka Poslaneckej snemovne je nahluchlá, alebo niektoré veci počuť nechce, oslovil Němcovú Gross a vyslúžil si nesúhlasné bučanie opozičných poslancov.
Bez vyčerpávajúcej odpovede premiéra zostali aj ďalšie otázky o činnosti policajnej skupiny Mlyn. Gross v snemovni opakoval, že činnosť skupiny Mlyn bola legálna, ale nespresnil, ako často a kde sa s jej členmi stretával.
Poslanca Ivana Langra (ODS) pritom zaujímalo aj to, prečo boli niektoré dokumenty o vzniku skupiny skartované a prečo štátne zastupiteľstvo nemá o činnosti tímu úplné informácie. Langer v tejto súvislosti vyslovil na pôde parlamentu podozrenie, že Mlyn bol v skutočnosti mocenským tímom, ktorý zbieral pre Grossa informácie.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel