Lietadlá amerického prezidenta (vo vzduchu) a ruského prezidenta (na zemi). FOTO - TASR
o bezpečnosti na letisku
Hovorkyňa bratislavského letiska ŽELMÍRA HABÁNOVÁ odpovedala na otázky SME, týkajúce sa návštevy prezidentov Georgea Busha a Vladimira Putina na Slovensku.
Aké budú na letisku počas návštevy bezpečnostné opatrenia?
"Mimoriadne. K niektorými letisko pristúpi ešte pred príchodom oboch štátnikov. Už teraz sa u vybraných osôb vykonávajú sprísnené bezpečnostné kontroly, zvýšil sa počet hliadok a v spolupráci s ďalšími zložkami sa vykonávajú častejšie kontroly a monitorovanie celého areálu letiska."
Kde budú lietadlá prezidentov odstavené?
"Na odbavovacej ploche."
Kto ich bude strážiť?
"Útvar letiskovej ochrany, policajný zbor, armádne zložky a bezpečnostné zložky z americkej a ruskej strany."
(hab)
Lietadlá amerického a ruského prezidenta Georgea W. Busha a Vladimira Putina bude počas návštevy na Slovensku strážiť okrem našich bezpečnostných zložiek aj americká a ruská ochranka. SME to povedala hovorkyňa Letiska Milana Rastislava Štefánika Želmíra Habánová. Letisko má pre návštevu amerického prezidenta vyhradené priestory aj pre jeho záložné lietadlo.
V prípade dodržiavania najprísnejších bezpečnostných opatrení totiž lieta tím amerického prezidenta s dvojníkom lietadla typu Boeing 747, známeho ako Air Force One. Ide o dve najbezpečnejšie, najkomplikovanejšie a najdrahšie lietadlá na svete.
Tieto lietajúce pevnosti s výškou päťposchodovej budovy a dĺžkou 70,7 metra vážia jednotlivo 416 ton a poskytujú luxus 400 štvorcových metrov využiteľnej plochy pre maximálne 23 členov posádky a 70 cestujúcich.
Sú vybavené zariadením na tankovanie paliva počas letu, nepriestrelnou limuzínou, záložnou limuzínou, plne vybavenou sanitkou, prezidentovou helikoptérou a pri špeciálnych cestách aj ďalšími vozidlami, použiteľnými ako návnady.
V lietadle je umiestnených asi 500 kilometrov elektrických káblov a spojenie prezidenta so svetom zabezpečuje 85 telefónnych liniek, 19 televíznych prijímačov, vysielačky, faxy a počítačové prípojky.
Americký prezident sa môže z lietadla kedykoľvek spojiť s akýmkoľvek zariadením USA na Zemi. V prípade potreby by z neho mohol prezident riadiť vojnu.
Komunikácia je pritom krytá vlastným šifrovacím zariadením a bezpečnosť najdôležitejšej osoby Spojených štátov zabezpečuje aj automatický obranný systém, ktorý dokáže odhaliť zameranie jadrovými zbraňami.
Kým posádka zostáva pri každej výmene na poste hlavy štátu rovnaká, úradujúci prezident si vždy vyberá svojho pilota. Musí ním byť bezúhonný človek s americkým občianstvom a dvoma tisíckami nalietaných hodín.
JANA SIROTOVÁ, edi, hab