Brusel 16. februára (TASR) - Keď americký prezident George W. Bush na budúci týždeň navštívi Európu, svet bude svedkom mnohých srdečných objatí a rečí o nových začiatkoch. Neustupujúce nezhody okolo Iránu a Číny by však čoskoro mohli strpčiť túto zdanlivú idylu.
Bush bude prvým americkým prezidentom, ktorý počas výkonu funkcie navštívi inštitúcie EÚ, čo možno vnímať ako uznanie pokroku, ktorý sa dosiahol v európskej integrácii.
Po štyroch rokoch poznačených napätím vyvolaným vojnou v Iraku, situáciou na Blízkom východe či v oblasti ľudských práv a životného prostredia sú USA aj európska dvadsaťpäťka pripravení na nový začiatok v transatlantických vzťahoch.
Verejné prejavy jednotlivých lídrov budú zrejme plné prísľubov spolupráce v izraelsko-palestínskom mierovom procese, povojnovej obnove Iraku a Afganistanu, liberalizácii globálneho obchodu a presadzovaní reforiem a demokracie v širšom blízkovýchodnom priestore.
Nedávne turné americkej ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej pripravilo pôdu a stanovilo príslušný tón - je načase zabudnúť na nezhody z minulosti a spolupracovať v záujme všetkých strán na spoločnej agende.
Rozdielne prístupy v otázke iránskeho jadrového programu a plánov EÚ na zrušenie zbrojného embarga uvaleného na Čínu však ukážu, či tvrdenia o nových transatlantických vzťahoch sú aj niečím viac než len peknými rečami.
Británia, Francúzsko a Nemecko vyjednávajú s Iránom o dohode, na základe ktorej by sa Teherán vzdal svojich aktivít v oblasti obohacovania uránu výmenou za obchodný a ekonomický prínos a bezpečnostné záruky.
Riceová vyjadrila európskej trojke opatrnú podporu, odbila však výzvy, aby sa USA dali zatiahnuť do vyjednávania a ponúkli Iránu stimuly a záruky.
Diplomati EÚ sú pesimistickí ohľadne možností presvedčiť Busha, aby v iránskej otázke vo väčšej miere podporil európske diplomatické úsilie.
Diplomatické kruhy sa tiež domnievajú, že Washington sa možno bude snažiť presadiť do rokovacej agendy aj otázku Sýrie. Jeho vzťahy s Damaskom sa zhoršujú kvôli údajnej podpore Sýrie protiizraelským palestínskym a libanonským militantným skupinám a kvôli obvineniam zo strany USA, že Sýria pomáha povstalcom bojujúcim proti koaličným silám v Iraku.