
Washington 23. decembra (TASR) - Starostu mesta New York Rudolpha Giulianiho označil dnes prestížny americký časopis Time mužom roka 2001. Redakčné vedenie časopisu ho vybralo, "pretože mal viac viery v nás, než sme mali my sami voči sebe, pretože bol udatný a statočný, keď si to udalosti vyžiadali a drsný, kde to bolo vhodné a nežný bez toho, aby pôsobil falošne, za to, že nespával, nevzdal sa a pretože ho nezlomila bolesť, ktorá bola všade okolo neho".
Vedenie redakcie dlhé hodiny diskutovalo o tom, či má za muža roka vymenovať Usámu bin Ládina, hlavného podozrivého zo zosnovania teroristických útokov na New York a Pentagón. Podľa časopisu Time Usáma bin Ládin bol "malý na to, aby mohol prevziať všetok kredit za všetko, čo sa na jeseň 2001 v Amerike stalo".
Z Giulianiho úradu reagovali slovami: "Starosta je veľmi poctený a je tej mienky, že ocenenie v skutočnosti dostali samotní Newyorčania za ich odvahu v čase najhroznejšieho útoku na Spojené štáty". Hovorkyňa časopisu Debra Richmanová v sobotu odmietla informovať, kto je na zozname možných kandidátov, no uviedla, že zoznam odzrkadľuje udalosti z 11. septembra.
Časopis Time prežíval dilemu s kontroverznými osobnosťami už aj v minulosti, keď za mužov roka vybral v roku 1938 Hitlera a v nasledujúcom roku Stalina. Time vyhlásil Hitlera za muža roka rok pred napadnutím Poľska Nemeckom. Časopis označil "vodcu" za najväčšiu osobnosť ohrozujúcu mier a demokratické zriadenia vo svete. Stalina poctil časopis svojím titulom dva razy - v roku 1939 a 1942 za to, že sa postavil práve proti Hitlerovi.
V roku 1979 určil Time za muža roka Ajatolláha Chomejního. Alberta Einsteina označil za muža storočia a rovnaké vyznamenanie prisúdil aj americkému prezidentovi Franklinovi D. Rooseveltovi a bojovníkovi za samostatnosť Indie Mojandasovi Gándhímu.
(spolupracovník TASR William Guard) kr tim