WASHINGTON 13. februára (SITA/AFP) - Americké na diaľku pilotované lietadlá sa od apríla minulého roka pohybovali nad Iránom. Hľadali dôkazy o jadrovom zbrojnom programe a sondovali slabosti iránskej vzdušnej obrany. Informoval o tom v nedeľu denník Washington Post.
Malé lietadlá bez ľudskej posádky prenikali do iránskeho vzdušného priestoru z amerických vojenských zariadení v Iraku. Iránska vláda sa okamžite oficiálne sťažovala prostredníctvom Švajčiarska. Medzi Iránom a Spojenými štátmi totiž chýbajú diplomatické vzťahy.
Iránski civilní obyvatelia začali v decembri hlásiť, že videli farebné záblesky a pohybujúce sa svetlá na oblohe, čo vyvolalo špekulácie o UFO. Iránski leteckí velitelia, mnohí školení v USA, však identifikovali, že ide o lietadlá ovládané na diaľku. Iránska Národná bezpečnostná rada rozhodla, že sa na ne nebude útočiť, uviedol denník citujúci vysoko postaveného iránskeho
Predstavitelia USA oboznámení s programom informovali Washington Post, že na diaľku pilotované lietadlá využili radar, video, fotografovanie a vzdušné filtre na podrobné skúmanie, aby získali dôkazy o jadrovej aktivite, ktoré nie sú prístupné pre satelity. "Vzdušná špionáž je štandardná vo vojenských prípravách pre prípadný letecký útok a je tiež nástrojom zastrašovania," uviedol denník.
Na diaľku ovládané lietadlá rozmiestnili pozdĺž severných a západných iránskych hraníc v apríli, decembri a januári, informoval denník. Iránska armáda odpovedala zvýšením obrany okolo jadrových zariadení v južnom Isfaháne a Búšehre. Podľa Washington Post však Irán nesadol na lep a nezapol jeho radary, čo by mohlo odhaliť životne dôležité informácie o systéme vzdušnej obrany krajiny. Na diaľku ovládané lietadlá pridali len málo informácií o iránskom jadrovom programe, povedal denník, ktorý citoval predstaviteľov americkej spravodajskej služby oboznámených s misiou.