Moskva 11. februára (TASR) - Na summite v Bratislave bude všetko opäť v poriadku. Americký prezident George W. Bush nazrie svojmu priateľovi Vladimirovi Putinovi "hlboko do duše" a skonštatuje, že Rus je vlastne príjemný chlapík, napísala nemecká agentúra DPA k blížiacemu sa bratislavskému summitu Bush-Putin.
Washington si dovolil v uplynulých mesiacoch, na rozdiel od Berlína, kritické poznámky na adresu vývoja v Rusku, a to úplne beztrestne. Táto kritika však nezmenila nič na spolupráci v otázke, ktorú Bush považuje za dôležitú: potláčanie terorizmu. Jablkom sváru naproti tomu môže byť predovšetkým Irán.
Jednoznačné slová k "nerovnému" vývoju v Rusku prišli najnovšie od ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej. V Ankare predložila svojmu kolegovi Sergejovi Lavrovovi zoznam kremeľských hriechov: kroky späť pri demokratizácii, tlak na médiá, rozbitie ropného koncernu Jukos. "Všetko toto komplikuje pestovanie hlbokého vzťahu," povedala Riceová. Súčasne ale objasnila, že Washington preto neokliešti vzťahy.
Putin, znovuzvolený za prezidenta pred takmer rokom, odcestuje na Slovensko s bremenom v podobe množstva citlivých porážok. Patrí k nim rukojemnícka dráma v Beslane s vyše 330 mŕtvymi, prozápadnou zmenou moci na Ukrajine, či vlna protestov, ktorú vyvolalo odňatie sociálnych výhod dôchodcom.
Moskva preto reagovala citlivo na kritiku a cíti sa byť v novej studenej vojne. "Už niekoľko mesiacov vykresľujú americké a európske médiá nový obraz nepriateľstva vo forme našej krajiny," sťažoval sa Lavrov v denníku Izvestija.
Obe strany chcú v Bratislave hovoriť menej o demokracii v Rusku a viac o medzinárodnom terorizme. Už bolo avizované, že na Slovensku dôjde k podpísaniu dohody o lepšej kontrole prenosných protilietadlových rakiet. Rusko vo veľkom produkuje tieto nebezpečné zbrane. USA sa obávajú, že rakety by sa mohli dostať na území Iraku alebo iných krajín do rúk teroristov.
Washington potrebuje Moskvu aj na iných miestach medzinárodnej politiky. V prípade, že sa má mierový proces medzi Izraelom a Palestínčanmi ukázať ako trvalý, Rusko ako veľmoc s právom veta v Bezpečnostnej rade OSN a člen sprostredkovateľského kvarteta musí vo veci spolupôsobiť.
Dôležitou spornou otázkou v Bratislave môže byť Irán, ktorý sa zaradil so svojím jadrovým programom na Bushov zoznam "nepriateľov slobody". Washington už roky obviňuje Rusko, že pri výstavbe jadrovej elektrárne Búšahr zásobuje Teherán aj vojensky využiteľnými poznatkami.
Moskva obvinenie odmieta a konflikt posúva do ekonomickej roviny. Rusko má byť vytlačené z lukratívneho trhu, posťažoval sa Putin v minulom roku. Na účinné pribrzdenie jadrového pokroku Iránu musí Bush zintenzívniť tlak na dodávateľa - Rusko, napísala DPA.