Trenčín 10. februára (TASR) - Letecké opravovne (LO) Trenčín, š. p., dosiahli v roku 2004 výrazne pozitívny hospodársky výsledok vo výške 104,796 milióna Sk. 10. februára to na tlačovej besede uviedol riaditeľ LO Trenčín Miloš Husár.
Podnik v uplynulom roku zaznamenal výnosy 904,279 milióna Sk, čo medziročne predstavuje zníženie o 11,25 %. Ešte výraznejšie, až o 31,67 %, sa mu podarilo skresať náklady na 799,483 milióna Sk oproti 1,170 miliardy v roku 2003. Z celkového minuloročného objemu predaja vlastných výrobkov v objeme 756,269 milióna Sk bolo pre zriaďovateľa podniku, ktorým je Ministerstvo obrany (MO) SR, určených až 91 %. Pridaná hodnota LO dosiahla 299,760 milióna Sk, ku koncu uplynulého roka v podniku pracovalo 554 zamestnancov, čo je o takmer 20 % menej ako ku koncu roka 2003.
V roku 2003 hospodársky výsledok LO skončil stratou 126,456 milióna Sk. "Napriek zníženiu výnosov v uplynulom roku sa nám vďaka viacerým reštriktívnym opatreniam najmä v oblasti nákladov vo výrobnej aj v nevýrobnej oblasti podarilo dosiahnuť zisk," vysvetlil Husár. Priznal, že podnik má trvalý problém s prideľovaním práce, a teda aj s efektívnym využívaním pracovnej sily. "Denne riešime problémy ako prezamestnanosť, vysoké a neefektívne náklady, výrobná schopnosť a pokrytie kapacity podniku zákazkami, či pracovná disciplína," menoval Husár. Podnik podľa neho bojuje s dvoma protipólmi. Na jednej strane má nedostatok práce, na druhej strane naň pôsobí meniaca sa vojensko-politická situácia. "V súčasnosti sa už nevyžadujú také početné armádne stavy a vybavenosť technikou ako v minulosti, takže sa tomu musíme prispôsobiť," povedal Husár.
Štátny podnik LO Trenčín v súčasnom období prechádza transformáciou na akciovú spoločnosť. "Vidím to ako ďalší krok štandardného procesu. Dôkladne sa zinventarizuje majetok a získa sa tak lepší prehľad o tom, čím podnik disponuje. Vytvoria sa zároveň podmienky na to, aby sa mohla realizovať prípadná ďalšia stratégia zakladateľa do budúcnosti," myslí si Husár. Výhodou tohto kroku pre LO podľa neho môže byť možnosť, že ak sa v budúcnosti nedokáže uživiť ako vojenský podnik, tak bude mať možnosť konverzie. "Prípadne sa môžeme sústrediť aj na nejaký civilný sektor a poskytovať služby tam. Keď aj budeme mať formu akciovej spoločnosti, stratégiu bude určovať akcionár, teda MO," dodal Husár. Cieľom podniku v budúcnosti je stabilizovať hospodárenie v modrých číslach, udržať a rozvíjať fungovanie leteckého priemyslu v podmienkach Slovenska.
LO Trenčín je štátny podnik v zakladateľskej pôsobnosti MO SR. Jeho základným predmetom podnikania je uspokojovanie verejno-prospešných záujmov a obranyschopnosť SR. Okrem toho prednostne realizuje dodávky pre obranu a bezpečnosť štátu. Podnik sa zaoberá najmä opravou leteckej techniky a pozemnej letiskovej zabezpečovacej techniky. Takmer polovicu objemu jeho tržieb tvoria tržby za modernizačné programy, čiže zabudovávanie moderných navigačných, komunikačných a riadiacich systémov do palúb lietadiel.