Washington 10. februára (TASR) - Predstavitelia americkej leteckej dopravy nereagovali na desiatky varovaní pred potenciálnymi hrozbami únosov lietadiel pred teroristickými útokmi 11. septembra 2001. Informuje o tom 10. februára denník New York Times s odvolaním sa na doteraz nezverejnenú správu vyšetrovacej komisie.
Podľa dokumentu predstavitelia civilnej leteckej dopravy preverili medzi aprílom a 10. septembrom 52 oznámení špionáže, ktoré varovali pred aktivitami Usámu bin Ládina alebo al-Káidy. Komisia skritizovala Federálny úrad pre letectvo (FAA) zo to, že nepodnikol kroky, ktoré by mohli zabránili útokom.
Správa uvádza, že predstavitelia letectva mali toľko informácií o teroristickej hrozbe, že v polovici roku 2001 usporadúvali tajné porady pre bezpečnostných pracovníkov 19 najrušnejších amerických letísk. Komisia napriek tomu dospela k záveru, že FAA nevyčlenila dostatok zdrojov alebo pozornosti pre tento problém. FAA sa vraj viac venoval tomu, ako predísť zapchatiu letísk, meškaniam liniek a otázkam prevádzkovej bezpečnosti.
Hovorkyňa FAA Laura Brownová uviedla, že úrad robil "výrazné vylepšenia" v bezpečnosti pred útokmi, vrátane nových pravidiel pre kontroly na letiskách, ktoré boli v platnosti dlho pred 11. septembrom. "Bez špecifických informácií o prostriedkoch a metódach nebolo spôsobu, ako by sme mohli prispôsobiť protiopatrenia presne hrozbe, o ktorej sme sa dozvedeli 11. septembra," dodala. Bezpečnostné systémy letísk boli toho času prevádzkované samotnými letiskami a boli pod dohľadom FAA. Vláda po útokoch nariadila spevnenie dvier do kokpitov lietadiel, prevzala preverovanie pasažierov a batožiny a vytvorila "zoznam priorít" pre tajné služby.
Správa komisie dospela k záveru, že "predstavitelia civilnej dopravy mali pred útokmi chybný pocit bezpečnosti" a "tajná služba, ktorá zachytila skutočnú a rastúcu hrozbu vedúcu k udalostiam 11. septembra nepodnietila výrazné zvýšenia v bezpečnostných procedúrach".