Bratislava 10. februára (TASR) - Slovensko bolo zvolené za miesto summitu prezidenta USA Georgea W. Busha a jeho ruského partnera Vladimira Putina, pretože sa transformovalo z krajiny odmietanej Západom na dôležitého spojenca v boji proti terorizmu. Povedal to dnes slovenský premiér Mikuláš Dzurinda skupine reportérov zahraničných médií.
"Slovensko je zaujímavým príbehom v Európe," uviedol Dzurinda v zmienke o politických a ekonomických reformách realizovaných od jeho prvého zvolenia v roku 1998. V tomto čase sa Slovensko vynorilo z medzinárodnej izolácie bývalého autoritárskeho režimu. Krajina, ktorá "bola pred siedmimi rokmi bez šance", je dnes hrdým členom NATO a EÚ, cituje premiéra tlačová agentúra Associated Press (AP).
Summit Busha a Putina, ktorý sa uskutoční 24. februára v Bratislave, je podľa Dzurindu "absolútne vrcholnou udalosťou v modernej histórii nezávislého Slovenska".
"Slovensko je verným a spoľahlivým spojencom Spojených štátov a demokratického medzinárodného spoločenstva," povedal slovenský premiér s tým, že túto oddanosť preukázalo rozhodnutie vlády vyslať vojakov do Afganistanu a Iraku.
Podľa Dzurindu sa Slovensko rozhodlo podporiť Spojenými štátmi vedenú vojnu v Iraku, pretože "naše vnímanie sveta je presne ako Bushovo... že najvyššou hodnotou je sloboda: jednotlivcov, národov a krajín".
Hoci prieskumy naznačovali, že väčšina Slovákov bola proti účasti na vojne, premiér sa zdal byť presvedčený, že amerického prezidenta vrelo privítajú, konštatuje AP. Ako uviedol, mnohí Slováci v čase komunizmu pozerali na Ameriku ako na "najväčšieho garanta slobody a demokracie".
"Bol by som veľmi šťastný, ak by si Bush pamätal Slovensko ako krajinu priateľských, slobodu milujúcich ľudí," povedal slovenský premiér o prvej návšteve amerického prezidenta na Slovensku.
Dzurinda tiež uviedol, že absolvuje bilaterálne rozhovory s Bushom a plánuje hovoriť o otázkach, ktoré zaujímajú Slovákov, ako je vízová povinnosť pri vstupe do USA. Dodal, že sa tiež bude snažiť o posilnenie obchodných vzťahov s USA.