Grécko by tak bolo prvým americkým spojencom v NATO, z územia ktorého došlo k úplnému odsunu nukleárnych zbraní, píše bývalý americký agent William Arkin vo svojej knihe Code Names. Arkinovu knihu predstavila v stredu vo svojej štúdii súkromná organizácia Natural Resources Council, ktorá sa zasadzuje za kontrolu zbrojenia.
Nariadenie o odvoze posledných atómových bômb z gréckej leteckej základne Araxos obsahovala podľa Arkina prísne tajná Smernica 74 z konca novembra 2000, ktorú vydal ešte demokratický prezident Bill Clinton. Smernica sa realizovala začiatkom roku 2001 už za pôsobenia republikánskeho prezidenta Georgea W. Busha.
Stiahnutie jadrového arzenálu z Grécka by mohlo podľa Arkina znamenať koniec v NATO dlho uplatňovaného princípu "rozloženia bremena". Už začiatkom 90. rokov sa z niektorých členských štátov NATO odviezli rakety s jadrovými hlavicami. Atómové bomby pre letectvo sa však naďalej nachádzajú v Nemecku, Belgicku, Veľkej Británii, Taliansku, Holandsku a Turecku. Arkin odhaduje ich počet na 480, iní experti hovoria o menej ako 200 raketách.
Ministerstvo obrany USA na margo tejto otázky uviedlo, že k jadrovým zbraniam v zahraničí sa zásadne nevyjadruje. Americký jadrový arzenál je rozmiestnený v Európe a na ponorkách.
Arkin, ktorý napísal niekoľko kníh o jadrových zbraniach a iných vojenských témach, konštatuje, že stiahnutie zbraní z Grécka je dôsledkom rozhodnutia Atén z konca 90. rokov nemodernizovať bombardéry potrebné na ich prepravu.