SME

Cirkvi v Holandsku protestujú proti zákonu o eutanázii

Haag 13. marca (TASR) - Široká koalícia zložená z predstaviteľov holandských cirkví a iných organizácií protestovala dnes v Haagu proti návrhu holandského ...

Haag 13. marca (TASR) - Široká koalícia zložená z predstaviteľov holandských cirkví a iných organizácií protestovala dnes v Haagu proti návrhu holandského zákona, podľa ktorého bude aktívna eutanázia v prípade nevyliečiteľne chorých pacientov beztrestná.

V spoločnom prehlásení vyzvali kritici aktívnej pomoci pri umieraní prvú komoru parlamentu, aby odmietla spomínaný zákon, ktorý už druhá komora parlamentu schválila. Prvá komora holandského parlamentu má o zákone rozhodnúť 10. apríla. Pokiaľ by spomínaný predpis schválila, stane sa Holandsko prvou krajinou na svete, ktorá bude mať zákon zaručujúci beztrestnosť tohto kontroverzného postupu zo strany lekára.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Návrh zákona vedie k tomu, že eutanáziu vníma spoločnosť čoraz viac ako bežný lekársky úkon", hovorí sa v prehlásení. Zákonodarca by sa mal snažiť prispieť príslušnými predpismi v prvom rade k zmierneniu bolesti a utrpenia umierajúceho. Zákon nedáva dostatočné záruky na ochranu dôstojnosti ľudského života.

Podľa názoru katolíckeho biskupa Antoona Hurkmansa existujú lepšie možnosti ako prejaviť ľudskosť v utrpení a blížiacej sa smrti. Generálny tajomník Zväzu kooperujúcich protestantských cirkví Bas Plaisier vidí v zákone o eutanázii ohrozenie právnej istoty jednotlivca.

On sám zastáva názor, že rokovanie v parlamente ovplyvňujú vopred známe stanoviská a poslanci hlasujú nie podľa svojho svedomia, ale podľa príslušnosti k jednotlivým parlamentným klubom. Za týchto podmienok nemôžu poslanci vyjadriť slobodne svoje názory. Ku kritike sa pripojili aj moslimské zoskupenia, židovská obec a zväz pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa ustanovení návrhu zákona o eutanázii môžu lekári v budúcnosti za určitých podmienok pomôcť pacientom pri umieraní. Ešte pred vykonaním tohto kroku sú ale povinní podať chorému obsiahlu informáciu a požiadať o názor kolegu. Po vykonaní aktívnej eutanázie je dotyčný lekár povinný oznámiť každý takýto prípad preverovacej komisii.

Predkladatelia zákona tvrdia, že predpis má uviesť do súladu s legislatívou skutočnosť, že v Holandsku sa od 90. rokov toleruje aktívna eutanázia zo strany lekára, ako i stanoviť presné pravidlá tohto postupu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 189
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 720
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 580
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 4 008
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 953
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 592
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Išlo o úmyselný trestný čin. Zatiaľ nikoho nezadržali.


TASR
Pápež Lev XIV.  celebruje omšu počas slávnosti Zoslania Ducha Svätého – Turíce – na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

V rámci sviatku Turíce vyzval ľudí, aby prekonali strach z tých, ktorí sú iní.


TASR 1
Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR 1
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Sportnet

Hráči Sniny počas penaltového rozstrelu v zápase Snina - Lehota pod Vtáčnikom.

Futbalistom Sniny ostali oči pre plač.


Futbalový agent Martin Petráš.

EURO U21 je najväčšie futbalové podujatie, ktoré môže Slovensko usporiadať.


TASR
Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


SkryťZatvoriť reklamu