Kyjev 13. marca (TASR) - Za signál verejnosti politickým silám sadnúť si za rokovací stôl označil ukrajinský premiér Viktor Juščenko udalosti z minulého piatka, keď v Kyjeve došlo k násilným zrážkam medzi protiprezidentskými demonštrantmi a milíciou.
Ako dnes informoval novinárov, politická kríza si vyžaduje dialóg a takisto, aby k rokovaniam pristúpili všetci účastníci parlamentnej väčšiny. Udalosti z 9. marca podľa Juščenka svedčia o zámeroch niektorých politických síl prísť k moci využijúc konfliktné situácie. S týmito incidentmi špekulujú sily, ktoré chcú vidieť budúcnosť moci potvrdením konfliktnej situácie na Ukrajine a sporov nielen v parlamente, ale aj medzi všetkými vetvami moci. "Som presvedčený, že je to logika určitých politických síl cez takéto spoločenské konflikty postaviť svoju budúcu politiku," uviedol Juščenko.
Premiér nijakú z určitých politických síl bližšie nešpecifikoval. V súvislosti s jeho inými vyhláseniami možno však predpokladať, že jeho slová boli nepriamo adresované najmä silným oligarchickým skupinám okolo lídra Sociálnodemokratickej strany Ukrajiny (zjednotenej) a prvého podpredsedu parlamentu Viktora Medvedčuka, ako aj lídra parlamentnej skupiny Obrodenie regiónov a Demokratického zväzu Oleksandra Volkova, prípadne predsedu Trudovej Ukrajiny a exministra hospodárstva v Juščenkovej vláde Serhija Tyhypka.
Oni najaktívnejšie vystupovali za vyslovenie nedôvery terajšej vláde v prípade, že nebude sformovaná na koaličnom základe. Podľa pozorovateľov je celkom pravdepodobné, že tieto oligarchické skupiny, oficiálne podporujúce prezidenta, môžu stáť aj za vyvolaním kazetového škandálu proti hlave štátu a dokonca aj za akciami opozície za odstúpenie prezidenta s cieľom získania moci. V tejto súvislosti je veľavravné ďalšie vyhlásenie Juščenka, ktorý je presvedčený, že terajšiu krízovú situáciu v parlamentnej väčšine znásobujú primitívne záujmy určitých osôb kvôli zavedeniu kontroly nad finančným tokom v štátnych sférach ekonomiky.
Záujmy týchto oligarchov sa prejavili napríklad v spojitosti s prekazením tradičných technológií činnosti energetického trhu, keď sa z neho mesačne odvádzali stovky miliónov hrivien pre uspokojenie určitých politických chúťok.
(spolupracovník TASR Martin Benko) juh