Brusel/Štrasburg 13. marca (TASR) - Európsky parlament (EP) sa dnes v Štrasburgu vyslovil za to, aby si členské krajiny Európskej únie (EÚ) medzi sebou rovnomernejšie rozdeľovali záťaž, ktorú im spôsobujú utečenci zo štátov postihnutých vojnou.
V nezáväznom stanovisku k pripravovanej smernici EÚ o udeľovaní štatútu utečenca vyzvali poslanci EP na stanovenie presného kľúča, podľa ktorého sa pre každú členskú krajinu únie určí na základe jej absorpčnej schopnosti počet utečencov, ktorý môže prijať. Takéto stanovisko dlho presadzovali najmä Nemecko a Rakúsko, ktoré napríklad počas kosovskej krízy prijali až 80 percent všetkých utečencov prichádzajúcich z Balkánu na územie EÚ.
Poslanci sa zároveň vyslovili za rešpektovanie "špecifických potrieb jednotlivcov, ako napríklad rodinné väzby v členských štátoch".
Komisár pre spravodlivosť a vnútro Antonio Vitorino sa pred poslancami EP vyslovil za tzv. dvojitú možnosť voľby. Na jednej strane musí mať členský štát právo prijať alebo odmietnuť prijatie utečenca, na strane druhej však utečenci musia mať možnosť vybrať si krajinu podľa vlastnej vôle. "Odmietnutie utečenca členským štátom by malo byť výnimkou," zdôraznil Vitorino.
Nová smernica, ktorú musí ešte schváliť Rada ministrov EÚ, bude upravovať udeľovanie štatútu utečenca pri masovej migrácii, akú únia zažila napríklad počas vojenského konfliktu v Kosove v roku 1999.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh