Ide o poslednú skupinu etiópskych utečencov z celkového počtu 10.547 ľudí, ktorí sa vracajú späť do vlasti po rokoch strávených v Sudáne. Mnohí z nich tam prežili viac než 20 rokov.
Desaťtisíce ľudí začalo opúšťať Etiópiu, keď plukovník Mengistu Haile Mariam zvrhol v roku 1974 posledného etiópskeho cisára Haile Selassieho. Samotného Mengistu neskôr v roku 1991 vyhnali z krajiny povstalci, načo v Etiópii opäť zavládol pokoj.
Napriek tomu však proces návratu utečencov trvá roky. V období rokov 1993 až 1998 sa vrátilo späť do tejto krajiny Afrického rohu viac než 74.000 Etiópčanov. Návrat tisícok ďalších však začal iba v decembri minulého roku.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) odňal v septembri minulého roku Etiópčanom štatút utečenca na základe skúseností tých, ktorí sa úspešne vrátili domov. Návrat ďalších oddialili boje na hraniciach Etiópie a Eritrey, ktoré vypukli v máji 1998 a oficiálne skončili minulý rok v decembri podpisom mierovej dohody.
Ďalšou veľkou úlohou, pred ktorou UNHCR stojí, je návrat približne 191.000 eritrejských utečencov zo Sudánu. Eritrea získala v roku 1993 nezávislosť od Etiópie. Stalo sa tak po 30-ročnej povstaleckej vojne najprv proti cisárovi Haile Selassiemu a potom proti vláde Mengistu Haile Mariama.
Počas tohto konfliktu utiekli do Sudánu desaťtisíce ľudí. V súčasnosti ich tam je 164.000, čím sa sudánske utečenecké tábory stali najstaršími tábormi UNHCR na svete. K tomuto počtu sa počas nedávnej etiópsko-eritrejskej vojny pripojilo ďalších 27.000 Eritrejčanov.