K obvineniam patria bitie reťazami, elektrické šoky či sodomia, vyplýva z nedávno odtajnených záznamov ich obhajcu, ktoré dnes zverejnili.
Niektorí z mužov hovoria, že sa nepravdivo priznali k členstvu v afganskom hnutí Taliban alebo teroristickej organizácii al-Káida, aby ich prestali zneužívať, uviedol Tom Wilner, obhajca 11 Kuvajťanov držaných na americkej vojenskej základni v kubánskom zálive Guantánamo.
Skupiny pre ľudské práva a obhajcovia už dlho tvrdia, že časť informácií vedúcich k uväzneniu v Guantáname bola získaná pomocou zneužívania a mučenia. Mnohých z 545 väzňov na základni držia viac ako tri roky, väčšinu bez vznesenia obvinení.
Hovorca Pentagónu v reakcii uviedol, že všetky "hodnoverné" obvinenia z týrania vyšetrujú. Dodal však, že tvrdenia Kuvajťanov sa zhodujú so "štandardným postupom z výcvikových manuálov al-Káidy", podľa ktorých majú tvrdiť, že sú zneužívaní.
Americká vláda poprela používanie mučenia, prebiehajú však viaceré vyšetrovania týrania väzňov v Afganistane a v Guantáname.
Hoci väčšina z 11 Kuvajťanov uviedla, že telesné týranie sa skončilo po príchode do Guantánama, všetci sa sťažujú na nedostatok čítania a informácií o vonkajšom svete.
"Zmenilo sa to na duševné mučenie," vyhlásil Wilner s tým, že "trvalou témou, aj na Guantáname, bolo náboženské ponižovanie".
Obhajcom povolili stretnutia s väzňami po prvý raz v decembri a januári po tom, ako Najvyšší súd vlani v júni rozhodol, že cudzinci zadržiavaní v Guantáname ako "nepriateľskí bojovníci" môžu súdnou cestou namietať proti väzneniu.
Obhajcovia musia pred odchodom zo základne odovzdať poznámky o rozhovore s klientmi. Po zapečatení ich pošlú do chráneného zariadenia v Arlingtone (Virgínia), kde musia právnici požiadať o ich odtajnenie. Obhajcovia tiež musia dostať povolenie vlády, ak chcú hovoriť o rozhovoroch s väzňami.