Washington 7. februára (TASR) - Americká tajná služba CIA v "princípe" súhlasila so zverejnením ďalších dokumentov, ktoré by mohli poskytnúť informácie o jej spolupráci s niekdajšími nacistickými špiónmi počas studenej vojny. Dokumenty sa nedávno stali predmetom sporu.
Doteraz chcela špionážna služba zverejniť len doklady o nacistoch, ktorí boli obvinení z vojnových zločinov. CIA sa pritom odvolávala na zákon z roku 1998, ktorý jej umožňuje takéto vymedzenie. Senát namietal, že právna norma predvída aj publikáciu ostatných dokumentov.
Ako v nedeľu miestneho času preniklo z kruhov CIA, pod tlakom hornej snemovne parlamentu tajná služba pripustila, že do zverejnenia spadajú aj informácie o aktách bývalých nacistov, ktorí neboli obvinení z vojnových zločinov.
Dokumenty obsahujú státisíce strán, medzi ktorými sú materiály o dohodách americkej špionáže s bývalými členmi SS a NSDAP o špionážnej činnosti v Sovietskom zväze.
Spomínaný zákon doteraz viedol k zverejneniu vyše ôsmich miliónov strán dokumentov, vrátane 1,25 milióna z archívov CIA. Tie odhalili, že spravodajská služba alebo jej predchodca Úrad strategických služieb, mal kontakty s osobami, o ktorých sa neskôr zistilo, že sú vojnoví zločinci.
Niektoré dokumenty napríklad uvádzajú, že CIA naverbovala a používala piatich asistentov Adolfa Eichmanna, architekta plánu likvidácie židov počas druhej svetovej vojny.
CIA poskytla všeobecný opis úloh, ktoré dostávali ňou angažovaní vojnoví zločinci. Vládna pracovná skupina vytvorená na odtajnenie dokumentov ale chcela vedieť viac o tom, čo robili títo ľudia pre špionážnu službu.