Belehrad 5. februára (TASR) - Srbsko a Čierna Hora (SČH) požiada lekárov haagskeho tribunálu OSN o preskúmanie zdravotného stavu dvoch obžalovaných srbských generálov, aby posúdili, či sú schopní predstúpiť pred tribunál. V Belehrade to dnes oznámil Rasim Ljajič, šéf vládneho výboru pre spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
"Po tom, čo bude v pondelok predložená oficiálna žiadosť, očakávame, že lekárska komisia príde v priebehu týždňa," povedal Ljajič novinárom.
Žiadosť sa týka Stretena Lukiča a Nebojšu Pavkoviča, ktorých ICTY spolu s ďalšími dvoma generálmi obžaloval v októbri 2003 z vojnových zločinov v súvislosti s kosovským konfliktom z rokov 1998-99.
"Obaja generáli sa (tribunálu) vzdajú, ak lekárska komisia rozhodne, že v zadržiavacom centre v Scheveningene im bude poskytnutá primeraná lekárska starostlivosť," dodal Ljajič.
Policajný generál Lukič sa podrobil operácii srdca a koncom minulého roku oznámil úmysel vzdať sa ICTY po tom, čo sa zotaví. Pavkovič, veliteľ juhoslovanskej armády počas kosovskej vojny, prostredníctvom svojho právnika uplynulý týždeň tiež vyjadril ochotu predstúpiť pred ICTY s tým, že kvôli vážnej chorobe však potrebuje viac času na prípravu svojej obhajoby. Pavkovič údajne trpí rakovinou štítnej žľazy a ďalším onkologickým ochorením.
Ďalší zo štvorice obžalovaných, armádny generál Vladimir Lazarevič, najvyšší armádny veliteľ v Kosove v roku 1999, do Haagu pricestoval vo štvrtok a pred tribunál po prvý raz predstúpi v pondelok. Štvrtým obžalovaným je policajný generál Vlastimir Djordjevič, ktorý sa podľa predpokladov ukrýva v Rusku. Djordjevič zmizol po tom, čo do Haagu v júni 2001 vydali exprezidenta Slobodana Miloševiča.
Hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte vo štvrtok vyhlásila, že SČH, rovnako ako Bosna a Chorvátsko, stále plne nespolupracujú s tribunálom, čo je považované za prekážku pre vybudovanie tesnejších vzťahov bývalých juhoslovanských republík s EÚ, kam chcú vstúpiť.
Srbský premiér Vojislav Koštunica tvrdí, že obžalovaní by nemali byť zatýkaní, ale mali by sa vzdať dobrovoľne, keďže zatýkanie by mohlo podľa neho destabilizovať krajinu.
V súvislosti s tlakom Západu na splnenie záväzkov voči ICTY Ljajič vyhlásil, že podozriví z vojnových zločinov, o ktorých sa vie, že žijú v Srbsku, musia byť do Haagu vydaní do konca marca.
Ako uznal, tento termín súvisí s pripravovanou hodnotiacou správou EÚ o tom, či so SČH začať alebo nezačať rokovania o stabilizačnej a asociaciačnej dohode.
Na slobode zostáva asi tucet Srbov obžalovaných ICTY, vrátane bývalého veliteľa bosnianskosrbskej armády, generála Ratka Mladiča. Podľa tribunálu sa Mladič stále ukrýva v Srbsku, kde dlhé roky žil bez skrývania. Belehrad trvá na tom, že krajinu opustil.