Viedeň 20. decembra (TASR) - Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) koncom tohto roka úspešne ukončí svoje pôsobenie v Lotyšsku zamerané na urýchlenie integrácie rusofónnej menšiny v tejto pobaltskej republike.
Mandát OBSE v Lotyšsku by sa mal považovať za ukončený a úspešný, alebo prinajmenšom blížiaci sa ku koncu uspokojivým spôsobom, uviedol v stredu hovorca OBSE Keith Jinks. Podľa neho stála rada OBSE vo Viedni rozhodla, že predĺženie mandátu, ktoré vyprší 31. decembra, nie je potrebné. Ministri 55 členských štátov OBSE na utorňajšom zasadnutí stálej rady schválili správu šéfa misie Petra Semnbyho.
Misia OBSE v Lotyšsku sa začala v roku 1993. Vyslanci organizácie dohliadali predovšetkým na to, aby príslušníci rusofónnej menšiny v Lotyšsku, ktorí predstavujú asi tretinu z 2,4 milióna obyvateľov krajiny, neboli vystavení diskriminácii. Úlohou misie bolo tiež nabádať členov rusofónnej menšiny k voľbe lotyšského občianstva a vykonávať poradenské práce pre vládny kabinet v Rige v otázkach občianstva.
Bývalý komisár OBSE pre národnostné menšiny Max van der Stoel pri návšteve Lotyšska v marci tohto roku konštatoval, že lotyšská vláda sa čoraz menej stará o početnú ruskú menšinu v krajine. Asi 550.000 z 800.000 Rusov žijúcich v Lotyšsku dovtedy podľa komisára ešte nedostalo lotyšské občianstvo. Van der Stoel takisto informoval o poklese počtu udelených občianstiev.
Van der Stoel, ktorý z funkcie komisára OBSE odišiel v júli, počas návštevy Rigy vyzval lotyšskú vládu, aby znížila poplatky na udelenie občianstva a obmedziť jazykové skúšky detí a mládeže z lotyšského jazyka iba v školských zariadeniach.
Ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov začiatkom decembra vyhlásil, že misia OBSE nedosiahla svoj cieľ a hoci prispela k úprave politiky Lotyšska, problémy spojené s občianstvom a jazykom sa doteraz nevyriešili.