Brusel 20. decembra (TASR) - Belgicko ako predsedajúca krajina EÚ dosiahlo výrazný pokrok v prístupových rokovaniach s kandidátskymi krajinami, keď tento polrok uzatvorilo s 12 kandidátmi celkovo 40 kapitol. Oznámil to dnes v Bruseli belgický premiér Guy Verhofstadt, ktorý hodnotil šesťmesačné belgické predsedníctvo v únii.
Za úspech označil tiež výsledky nedávneho summitu v Laekene. "Na summite v Gente (v októbri) mnohí ešte pochybovali, že Laeken vymenuje krajiny, ktoré môžu uzavrieť rokovania v závere budúceho roka, ale dokázali sme to. Summitu EÚ prvýkrát vymenoval štáty, ktoré môžu byť pripravené," pochválil sa Verhofstadt.
Laekenský summit v sobotu vymenoval Slovensko a ďalších deväť kandidátskych krajín, ktoré za predpokladu zachovania tempa reforiem a rokovaní môžu byť do konca roka 2002 pripravené uzavrieť prístupové rokovania a zúčastniť sa na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004.
Belgické predsedníctvo malo na začiatku 1. júla vo svojom programe 16 priorít, všetko však zmenili nečakané udalosti z 11. septembra. "Nemohli sme predpokladať teroristické útoky spáchané 11. septembra. Následný boj proti terorizmu dal nášmu predsedníctvu úplne novú dimenziu a stal sa sedemnástou a hlavnou prioritou," hodnotil belgický premiér.
Vymenoval celý rad opatrení, ktorý EÚ prijala v rámci tzv. akčného plánu boja proti terorizmu, vrátane jednotného európskeho zatykača, spoločnej definície terorizmu, zoznamu podozrivých osôb a organizácií, zmrazenia podozrivých bankových účtov, posilnenia bezpečnosti leteckej dopravy, zlepšenia policajnej a justičnej spolupráce.
Aj v ďalších prioritách, ako príprava na euro, vytvorenie sociálneho modelu v Európe alebo vonkajších vzťahoch môže Belgicko podľa premiéra Verhofstadta predložiť konkrétne výsledky a dosiahnutý pokrok.
"Nechceme však skrývať ani to, čo sa nepodarilo," povedal Verhofstadt, pričom menoval najmä neúspech pri pokuse dohodnúť sa na spoločnom európskom patente, problémy ambiciózneho európskeho projektu na vytvorenie satelitného navigačného systému Galileo alebo slabý pokrok v azylovej a imigračnej politike, kde sa podarilo schváliť iba jednu novú smernicu.
Belgické predsedníctvo v EÚ potrvá do 31. decembra, v prvý deň nového roku prevezme predsednícku štafetu na pol roka Španielsko.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh