Banda Atjeh 3. februára (TASR) - Traja členovia zdravotného tímu Slovenského Červeného kríža (SČK) končia dnes svoje pôsobenie v indonézskom meste Banda Atjeh a v piatok sa presunú do metropoly Jakarta.
Slovenských zdravotníkov v poľnej nemocnici, vybudovanej na futbalovom štadióne v blízkosti hlavného mesta provincie, ktorú 26. decembra postihlo zemetrasenie a následné vlny cunami, vystriedajú nórski lekári.
"Riaditeľ krízového manažmentu SČK Miroslav Vicen a zdravotné sestry Emília Pavleová a Zuzana Stanová si začali baliť osobné veci. Po príchode do Jakarty pobudnú deň na veľvyslanectve SR. Potom sa cez Kuala Lumpur a Dubaj presunú do Viedne, kde by mali pristáť v pondelok (7. februára) v poludňajších hodinách. Všetci traja sú zdraví a v poriadku," povedal dnes pre TASR generálny tajomník SČK Bohdan Telgársky.
Za ich prácu v zničených oblastiach, poľnej nemocnici a v provizórnych stanových táboroch sa im dnes poďakovali predstavitelia Indonézskeho Červeného kríža. "Poďakovali sa im za excelentnú prácu," povedal Telgársky a dodal, že dnes majú slovenskí zdravotníci v programe len oficiálnu rozlúčku v Banda Atjehu.
Posledné dni členovia misia pracovali v provizórnej nemocnici, ktorú vybudovali nórski špecialisti. Predtým navštevovali stanové tábory a zničené dediny v okolí metropoly, kde rozdávali potravinové balíčky a lieky.
V nemocnici spolu so svojimi kolegami ošetrili asi 200 ľudí denne. Stretávali sa s rozličnými chorobami a úrazmi - zápalmi, zlomeninami, tetanom, sporadicky aj s maláriou a nádorovými ochoreniami. Asistovali pri viacerých pôrodoch.
Do oblasti, kde pôsobili, naďalej prichádzajú noví zranení, niektorých transportujú vrtuľníky z doteraz neprístupných oblastí, ktoré zničili prívalové vlny. Na pomoc slovenským a iným lekárom v poslednej fáze prišli ďalší zdravotníci - kanadskí lekári a aktivisti z organizácie Lekári bez hraníc.
Slováci zažili v provincii Atjeh aj viacero zemetrasení s intenzitou do 6,0 stupňa Richterovej stupnice.
Pôvodne štyria členovia tímu vycestovali do Indonézie 15. januára. Lekár tímu Antonín Farkaš však po pár dňoch misie dostal vysoké horúčky a na odporúčanie indonézskych i nórskych lekárov sa vrátil predčasne naspäť do vlasti.
Na náklady a pobyt tímu uvoľnila v polovici januára slovenská vláda 500.000 Sk. Ich výbavu, ktorej súčasťou bola zásoba liekov, zabezpečila spoločnosť Tesco. Zo Slovenska si členovia misie priniesli 150 kilogramov batožiny - 20 kilogramov tvorili lieky, ďalšie kilogramy predstavoval zdravotnícky materiál a osobné veci.