SME

Jaime Gama nebude kandidovať na post predsedu Socialistickej strany

Lisabon 20. decembra (TASR) - Portugalský minister zahraničných vecí Jaime Gama sa dnes vzdal možnosti kandidovať na uvoľnený post predsedu Socialistickej ...

Lisabon 20. decembra (TASR) - Portugalský minister zahraničných vecí Jaime Gama sa dnes vzdal možnosti kandidovať na uvoľnený post predsedu Socialistickej strany (PS), z čela ktorej v stredu odstúpil bývalý premiér Antonio Guterrés.

Stalo sa tak len dva dni po tom, ako Gama oznámil kandidatúru na funkciu socialistického lídra. Úmysel kandidovať na tento post dnes naopak zverejnil portugalský minister infraštruktúry a verejných prác Eduardo Ferro Rodrigues, ktorý zatiaľ podľa vlastných slov zvažuje všetky možnosti a prípadnú kandidatúru oznámi neskoršie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Šéf portugalskej diplomacie v utorok večer informoval, že sa chce uchádzať o post predsedu Socialistickej strany po tom, ako Guterrés v pondelok rezignoval na funkciu premiéra a o deň neskôr aj predsedu PS. V prípade víťazstva socialistov v predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa pravdepodobne uskutočnia v priebehu budúceho roku, by sa stal aj novým portugalským premiérom.

Gama svoje dnešné rozhodnutie oznámil Guterrésovi i vedúcim predstaviteľom strany a vysvetlil ho výlučne osobnými dôvodmi, vychádzajúcimi z kruhov najbližšej rodiny.

Podľa dnešnej portugalskej tlače oznámenie o Gamovej kandidatúre vzbudilo veľký hnev bývalého socialistického prezidenta Maria Soaresa, ako aj prívržencov jeho syna a neúspešného kandidáta na znovuzvolenie za starostu Lisabonu Joaa Soaresa. Ten zvažoval podať proti Gamovi vlastnú kandidatúru na post predsedu PS.

SkryťVypnúť reklamu

Guterrés sa pre pondelňajšiu rezignáciu rozhodol po prekvapujúcej a zdrvujúcej porážke PS v nedeľňajších komunálnych voľbách. Víťazom volieb sa stala opozičná Sociálnodemokratická strana (PSD). Portugalci sú rozčarovaní z vlády socialistov, ktorým v parlamentných voľbách v októbri 1999 len tesne unikla väčšina. Z celkového počtu 230 miest v najvyššom zákonodarnom zbore vtedy získali 115 kresiel. Guterrés stál na čele menšinovej vlády od roku 1995.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 113
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 931
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 444
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 279
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 082
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 559
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 180
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu