Ide zároveň o prvý prípad ochorenia v kontinentálnej Európe od jeho vypuknutia vo Veľkej Británii minulý mesiac.
Susedné Belgicko dnes vydalo zákaz dovozu všetkých druhov párnokopytného dobytka z Francúzska po tom, ako na farme v departemente Mayenne objavili zvieratá nakazené vírusom slintačky a krívačky. Holandská vláda dnes v reakcii na situáciu vo Francúzsku tiež vydala okamžitý zákaz transportu hovädzieho dobytka, ošípaných a kôz.
Európska komisia (EK) a Stály veterinárny výbor Európskej únie (EÚ) dnes pravdepodobne rozhodnú o zákaze vývozu živých zvierat a živočíšnych produktov z Francúzska alebo aspoň z jeho severozápadného regiónu. Na stretnutí sa veterinárni experti zaoberajú možnosťami zvládnutia epidémie slintačky a krívačky.
Úplný zákaz dovozu všetkých druhov živých zvierat z Francúzska dnes zaviedlo aj Poľsko. Ako oznámil hlavný veterinár Poľskej republiky Andrzej Komorowski, ešte dnes začínajú na hraničných prechodoch platiť nové mimoriadne ochranné opatrenia proti slintačke a krívačke, týkajúce sa aj transportov cez Poľsko na východ. Dodatočnými opatreniami sú aj zvýšená ochrana a kontrola veľkých hospodárstiev a chovateľských fariem, z alebo do ktorých nie je možný na základe nových predpisov pohyb zvierat bez dozoru zodpovedajúceho veterinára. Podľa Komorowského nové reštrikčné nariadenia súvisia bezprostredne s výskytom slintačky vo Francúzsku.
V dnešnom vyhlásení francúzske ministerstvo poľnohospodárstva uviedlo, že testy na slintačku a krívačku boli pozitívne v skupine šiestich kráv zo stáda 114 kusov dobytka nachádzajúceho sa v blízkosti farmy v lokalite La Barouche-Gondouin, importujúcej dobytok z Veľkej Británie. V rámci prevencie proti ďalšiemu šíreniu choroby bola zriadená ochranná zóna v okruhu troch kilometrov od farmy a širšia zóna v okruhu desiatich kilometrov, ktorá bude podliehať ďalšiemu skúmaniu.
Francúzske ministerstvo poľnohospodárstva dnes okrem toho poprelo správu miestnej prefektúry provincie Seine-et-Marne o potvrdení druhého prípadu ohniska slintačky a krívačky v krajine. Podľa vyhlásenia sa na farme v oblasti neďaleko na východ od Paríža vykonávajú ďalšie testy.
Niekoľko ďalších európskych krajín už oznámilo podozrenia z výskytu choroby, napádajúcej hovädzí dobytok, ovce, kozy a ošípané. Tieto obavy sa však až dosiaľ nepotvrdili. Celá Európska únia už obmedzila pohyb dobytka, pričom povolený je len transport zvierat podozrivých z možnej nákazy vírusom slintačky a krívačky priamo na bitúnky.
Zdravotné úrady dnes informovali o prvom možnom prípade slintačky a krívačky v Taliansku. Počiatočné testy deviatich oviec z Francúzska však chorobu nepotvrdili a inšpektori teraz skúmajú druhú skupinu viac ako 200 oviec, ktoré boli tiež dovezené z Francúzska.
Ak sa bude kríza spojená so šíriacou sa chorobou v Británii predlžovať, môže to v Írsku viesť k strate milióna zahraničných návštevníkov a poklesu príjmov až o 635 milióna eúr, informoval dnes John Dully, riaditeľ írskej organizácie pre propagáciu cestovného ruchu. Podľa jeho varovania sú kľúčovými mesiacmi pre rozhodovanie o dovolenkovom cieli marec a apríl, pričom ak sa krajine nejako nepodarí prekonať toto obdobie, môže to mať katastrofálne následky.
V Írsku sa síce slintačka a krívačka nevyskytla, no v dôsledku reštrikčných opatrení sú odvolané takmer všetky športové i spoločenské, podnikateľské, náboženské či politické podujatia a obyvateľom i turistom sa neodporúča cestovať na vidiek. Agroturizmus sa pritom podieľa na hrubom domácom produkte Írska asi desiatimi percentami.