Praha 2. februára (TASR) Jedným zo záverov unikátneho spoločného výskumu v Česku a na Slovensku, ktorý sa s odstupom desiatich rokov uskutočnil koncom novembra 2004, je zistenie, že česká a slovenská spoločnosť sú si po dekáde samostatného vývoja bližšie, než k sebe mali v spoločnom federatívnom štáte.
V súvislosti s českou prezentáciou výsledkov výskumu to dnes v Prahe uviedol riaditeľ Strediska empirických výskumov (STEM) Jan Hartl. Na Slovensku výskum vlani uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO).
Ako Hartl vysvetlil pre TASR, v roku 1994, keď sa konal paralelný výskum po prvý raz, zdieľali občania oboch republík rozdielne politické hodnoty a veľmi odlišne hodnotili význam slobody a demokracie. Česi pred desiatimi rokmi mali zreteľne prozápadnú orientáciu, zaujímali liberálne postoje a podporovali integráciu do euroatlantických štruktúr. Slovenskí občania boli pred desiatimi rokmi v tomto smere zdržanliví a mali pocit, že im Česi ublížili.
Teraz môžeme konštatovať, že česká a slovenská spoločnosť sa podstatne zblížili, že v mnohých ohľadoch názory sú veľmi podobné alebo dokonca totožné. V tomto ohľade je možné hovoriť, že i keď sa naše štáty rozdelili, tak paradoxne máme k sebe bližšie v tom ľudskom slova zmysle, a v tom, ako vnímame svet, než to bolo v spoločnom štáte ešte pred rozdelením, zdôraznil riaditeľ českého STEM-u.
Po rokoch česká spoločnosť vytriezvela z pocitu, že Česko je premiantom transformačného procesu a zatiaľ čo Slovensko úspešne aplikuje reformy, ČR stojí na rázcestí a vyčkáva.
Bohužiaľ, musíme smutne konštatovať, že u nás v Česku v mnohých ohľadoch stojíme bezradne na križovatke, prešľapujeme, nevieme kade a kam, zatiaľ čo Slovensko sa vydalo oveľa smelším kurzom spoločenských zmien. Slovensko tú situáciu rieši, kým my stále ešte čakáme nikto nevie na čo, priznal Hartl v rozhovore pre TASR.