New York 1. februára (TASR) - Sudánska vláda a polovojenské milície systematicky zneužívali a útočili na civilistov v Darfúre a osoby zodpovedné za toto konanie by mali byť odsúdené Medzinárodným trestným súdom. Uviedla to v pondelok komisia vymenovaná Organizáciou spojených národov.
Komisia dospela k záveru, že sudánska vláda nevykonávala politiku genocídy, ako to tvrdili USA. Niektoré osoby, vrátane vládnych predstaviteľov, však možno spáchali "skutky so zámerom genocídy" a rozhodnúť v tejto veci môže podľa nej iba kompetentný súd.
Bezpečnostná rada OSN poverila v októbri generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, aby zostavil komisiu zloženú z právnych expertov, ktorá mala prešetriť porušovanie ľudských práv v Darfúre, zistiť, či dochádzalo ku genocíde, a identifikovať páchateľov.
Ako komisia uviedla vo svojej správe, počas svojho pôsobenia v regióne zistila, že vládne sily a milície majú na svedomí zabíjanie civilistov, mučenie, zmiznutie osôb, ničenie dedín, znásilňovanie a iné formy sexuálneho násilia, plienenie a nútené vysídľovanie v rôznych častiach Darfúru.
"Tieto skutky boli uskutočňované systematicky a preto by mohli byť pravdepodobne klasifikované ako zločiny proti ľudskosti," uvádza sa v správe napísanej piatimi medzinárodnými právnikmi.
Komisia pripojila k správe mená pravdepodobných vinníkov v zapečatenej prílohe. V zozname figurujú vládni, predstavitelia, z ktorých niektorí spolupracovali s milíciami, povstalecké skupiny a zahraniční vojenskí dôstojníci.
Mimoriadne komisiu znepokojovala skutočnosť, že útoky proti civilistom pokračovali aj v priebehu jej mandátu.
Pokiaľ ide o povstalecké skupiny, z ich strany podľa autorov správy nemožno hovoriť o systematickosti útokov. Komisia však získala dôkazy o tom, že povstalecké sily majú na svedomí "závažné porušovanie medzinárodných ľudských práv a humanitárnych zákonov, ktoré možno bude klasifikované ako vojnové zločiny".