Brusel 31. januára (TASR) Ministri zahraničných vecí EÚ dnes rozhodli o dočasnom zrušení diplomatických sankcií proti Kube. Oznámil to v Bruseli šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn s tým, že únia sa k tejto otázke opäť vráti na konci polročného luxemburského predsedníctva.
Všetky opatrenia z 5. júna 2003 boli dočasne zrušené, informoval luxemburský minister. Toto rozhodnutie sa prejaví najmä zrušením zákazu návštev na vyššej politickej úrovni na Kubu. EÚ však bude počas týchto návštev nastoľovať situáciu v oblasti ľudských práv a situáciu disidentov.
Podľa slovenského ministra Eduarda Kukana by si Slovensko vedelo predstaviť aj prísnejší text, ale za najdôležitejšie považuje, že sa dosiahol kompromis zo súhlasom všetkých 25 členských štátov únie. Kukan dnes podľa vlastných slov podporil českú a poľskú iniciatívu v texte viac zdôrazniť potrebu pokroku Kuby v oblasti ľudských práv a oslobodenia politických väzňov.
Hovorí sa tam, že opatrenia z júna 2003 budú dočasne pozastavené, ale doplnilo sa, že budú znovu posúdené pred júlom 2005 vo svetle vývoja v týchto oblastiach. Jasnejšie sa teda zdôrazňuje, že budúca pozícia EÚ bude na základe týchto dvoch kritérií, povedal Kukan novinárom.
Únia v prijatom texte žiada urýchlené a bezpodmienečné prepustenie politických väzňov a vyjadruje pripravenosť rozvíjať intenzívnejšie vzťahy s politickou opozíciou a občianskou spoločnosťou. Zároveň si ale EÚ želá obnovenie konštruktívneho dialógu s kubánskymi úradmi s cieľom viditeľných výsledkov v politickej a ekonomickej oblasti, ľudských právach a spolupráci. V praxi dnešné rozhodnutie bude podľa Kukana znamenať, že bude možné uskutočňovať návštevy na vyššej politickej úrovni na Kubu, počas ktorých bude EÚ nastoľovať otázky ľudských práv.
Na recepcie k štátnym sviatkom sa nebudú pozývať ani predstavitelia kubánskej vlády ani disidenti, tu však ide o džentlmenskú dohodu, ktorú si každá krajina môže vysvetliť po svojom. Český minister Cyril Svoboda avizoval, že Praha bude naďalej pozývať na recepcie aj disidentov.
Nemôžeme sa nechať obmedziť v práve pozývať na územie ČR koho chceme, aj keď ide o veľvyslanectvo v Havane. Budeme ďalej pozývať tých, čo bojujú za demokraciu... Žiadny zákaz pozývania na ambasády nie je, povedal Svoboda novinárom.
Na druhej strane EÚ podľa Kukana vypracuje mechanizmus udržiavania dialógu s disidentmi. Slovenský minister neočakáva dramatické zmeny vo vzťahoch medzi Slovenskom a Kubou.
Nejakým dramatickým spôsobom sa to prejavovať nebude. Neviem o tom, že by sa chystali nejaké návštevy našich predstaviteľov na Kubu, ideme tam vyslať veľvyslanca, ale mali sme ho tam už predtým, takže to nie je zmena, a pokiaľ ide o dialóg s disidentmi, očakávame, že bude pokračovať, povedal šéf slovenskej diplomacie.
Doplnil, že ak bude Slovensko organizovať spoločenské podujatia iné ako recepcie k štátnemu sviatku, nikto nám nebude diktovať, koho si budeme pozývať.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed