Brusel 31. januára (TASR) - Chorvátsko stále dostatočne nespolupracuje s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a ak by Európska komisia mala dnes rozhodnúť o začatí prístupových rokovaní so Záhrebom, odpoveď by bola záporná. Povedal to dnes v Bruseli komisár pre rozšírenie Olli Rehn.
Ak by komisia mala dať odporúčanie na základe informácií, ktoré máme k dnešku k dispozícii, nemohol by som odporučiť otvorenie rokovaní s Chorvátskom, povedal Rehn na tlačovej konferencii. Ak podľa neho nedôjde k pokroku, Brusel je pripravený odložiť začiatok rokovaní, ktorý je naplánovaný na 17. marca za podmienky plnej spolupráce s ICTY.
Podľa Rehna najnovšie informácie ICTY ukazujú, že chorvátska vláda už mohla vydať do Haagu obvineného generála Anteho Gotovinu, ak by mala dostatočnú politickú vôľu urobiť tak. Vláda v Záhrebe je podľa neho v nepriamom kontakte s Gotovinom, ktorý sa pravdepodobne skrýva v Chorvátsku alebo chorvátskej časti Bosny a Hercegoviny.
Verím, že chorvátska vláda vezme tento odkaz vážne. Do Európy neexistuje žiadna skratka, iba riadna cesta, na ktorej treba rešpektovať vládu zákona, odkázal do Záhrebu Rehn.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh