Hamburg 31. januára (TASR) - Ryby a morské živočíchy vylovené z Baltského mora sú natoľko kontaminované kancerogénnymi látkami ako sú polychlórované bifenyly (PCB), že by sa nemali predávať pre ľudskú spotrebu. Varuje najnovšia správa Svetového fondu pre ochranu prírody (WWF).
Upozorňuje, že koncom 80. a začiatkom 90. rokov obsahovali ryby vylovené z Baltického mora až 31 kilogramov zakázaných bifenylov, ktoré narúšajú štruktúru hormónov a sú rakovinotvorné.
Niektoré ryby, ktoré sa lovia v Baltskom mori, napríklad losos obyčajný a pstruh obyčajný, nespĺňajú normu Európskej únie ani pokiaľ ide o dioxíny. Švédske médiá dokonca odporučili tehotným ženám, aby zvážili konzumáciu baltských sleďov a lososov, pretože sú nimi znečistené. Ako sa v správe ďalej uvádza, losos, pstruh obyčajný, treska a kambala veľká vykazujú problémy s reprodukciou, ktoré môžu mať na svedomí práve jedy v mori.
V slanečkoch z Baltského mora sa našiel aj ďalší karcinogén - hasiace látky s prísadou brómu - a to v 50-násobne vyššej intenzite ako v Atlantickom oceáne. Aj morské cicavce sú kontaminované chemikáliami, pretože ich hlavnou potravou sú menšie ryby s "bohatým obsahom" týchto látok.
"Živočíchy z Baltského mora sú úplne zamorené chemickými látkami. Toto nie je iba dedičstvo minulosti, ale veľký problém, ktorý pokračuje," upozornila Elizabeth Salter Greenová z WWF.
Baltské more je znečistené, pretože medzi oceánom a morom existuje malá výmena vody a nízka teplota mora ešte viac spomaľuje proces rozkladu PCB a iných karcinogénnych látok.