Bagdad 30. januára (TASR) - Tragické samovražedné útoky poznamenali dnešné historické parlamentné voľby v Iraku, ktoré boli prvým slobodným hlasovaním v krajine za posledných 50 rokov. Útoky na voličov, volebné miestnosti a ďalšie ciele od Bagdadu až po Mosul si vyžiadali najmenej 44 obetí na životoch. K 13 útokom sa prihlásila skupina jordánskeho militanta Abú Musába Zarkáwího.
Ani útoky však nezastavili voličov pred účasťou na voľbách. Do prísne strážených volebných centier, ktorých bolo po celej krajine otvorených 5578, prišlo podľa odhadov volebnej komisie osem miliónov Iračanov, čo predstavuje zhruba 60 percent všetkých registrovaných voličov.
Niektorí voliči kričali od radosti, iní si zakrývali v strachu tváre. "By som sa sem aj doplazil, ak by bolo treba. Nechcem, aby teroristi zabíjali iných Iračanov tak, ako sa pokúsili mňa," povedal čakajúc pred volebnou miestnosťou v Bagdade 32-ročný Samir Hassan, ktorý stratil minulý rok nohu pri výbuchu autobomby.
"Tento deň značí raz a navždy koniec despotického režimu Saddáma Husajna," uviedol 28-ročný zlatník Imad Ali Muhammad a vyjadril spokojnosť s tým, že už nebudú "99,9-percentní víťazi", ako tomu bolo pri posledných voľbách Saddáma Husajna.
Voličská účasť bola najvyššia na kurdskom severe a šiitskom juhu, zatiaľ čo obyvateľstvo v sunnitských oblastiach odpovedalo na historické voľby minimálnou účasťou. Mnohí sunniti tým reagovali na výzvy svojich politických a náboženských vodcov, aby voľby bojkotovali.
Prvých slobodných volieb sa zúčastnili aj Iračania žijúci v zahraničí. Hoci z 1,2 milióna irackých vysťahovalcov vo svete sa zaregistrovalo len 280.303, teda necelá štvrtina, ich účasť na voľbách v 14 krajinách sveta dosiahla okolo 90 percent, uviedla Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), ktorá zodpovedá za hlasovanie v zahraničí. Podľa údajov IOM sa dostavilo k volebným urnám vo svete štvrť milióna zahraničných Iračanov.
Iračania vo svete mohli hlasovať od piatku do nedele, domáci voliči mali na voľby len dnešný deň od 07.00 h do 17.00 h miestneho času. Volebné miestnosti sa zatvorili pre všetkých irackých voličov dnes o 15. h SEČ. Výsledky volieb sa očakávajú až o niekoľko dní a vyhlásenie konečného výsledku môže potrvať aj desať dní.
Úspešný priebeh volieb ocenila aj ministerka zahraničných vecí USA Condoleeza Riceová, ktorá označila prvé slobodné voľby v Iraku za odraz pokroku, aký by sa za diktatúry Saddáma Husajna nikto neodvážil predstaviť. Voľby podľa nej zatiaľ prevýšili všetky očakávania. Iracké voľby pozorne sleduje aj prezident USA George W. Bush, ktorý kvôli nim zrušil svoj pravidelný víkendový pobyt v Camp Davide a zostal v Bielom dome.
Prvé slobodné hlasovania však poznačila vlna násilností a krvavých útokov, pred ktorými varovali militanti už v predvolebných dňoch. Samovražedné a mínometné útoky v Bagdade, Mosule a ďalších irackých mestách si vyžiadali život najmenej 44 ľudí vrátane deviatich atentátnikov. Strach z útokov ovplyvnil účasť voličov najmä v tzv. sunnitskom trojuholníku na západ od Bagdadu, kde ležia povstalecké bašty Fallúdža a Ramádí. V týchto regiónoch bola účasť na voľbách najnižšia.
Naopak šiitská Basra na juhu zaznamenala jednu z najvyšších účastí, a to i napriek dvom mínometným útokom na volebné miestnosti, ktoré si nevyžiadali žiadne obete. Šiitské obyvateľstvo mesta, roky utláčané Husajnovým režimom, prišlo k volebným urnám v hojnom počte a voliči stáli pred volebnými miestnosťami v dlhých radoch.
V Hille, kde pôsobí medzinárodný kontingent vrátane slovenských vojakov, nastúpil samovražedný útočník na autobus plný irackých voličov a odpálil výbušniny, ktoré mal pripevnené k telu. Útok si vyžiadal tri životy a 13 zranených.
Pri útokoch na volebné miestnosti v západnom Bagdade a šiitskej štvrti Sadr City prišlo o život najmenej 18 Iračanov a siedmi utrpeli zranenia. Podľa informácií arabských televíznych staníc al-Arabíja a al-Džazíra k jednému samovražednému útoku došlo aj neďaleko bydliska irackého ministra spravodlivosti Malika al-Hasana. Útočník tam odpálil auto, pričom zahynula jedna osoba a ďalšie štyri utrpeli zranenia. Ďalšie útoky a ozbrojené zrážky boli hlásení z miest Bakúba, Basra, al-Duluíja, ako aj zo sunnitskej Fallúdže a Ramádí. Presný počet obetí nie je známy.
Samovražední militanti útočili aj napriek prísnej bezpečnosti, o ktorú sa staralo 300 tisíc koaličných a irackých vojakov. Všade boli zdvojené policajné kontroly a miesta kľúčového významu, vrátane volebných miestností, boli opevnené betónovými bariérami a ostnatým drôtom.
Útoky výrazne poznamenali hlasovanie sunnitského obyvateľstva, ktoré už predtým ovplyvnili výzvy sunnitských predstaviteľov na bojkot, ako aj skutočnosť, že hlavná islamská strana stiahla svojich kandidátov z volebnej listiny. Veľmi málo voličov sa objavilo vo Fallúdži, a v susedných mestách Hit a al-Káim dokonca neprišiel ani jeden volič. V sunnitských oblastiach na západne Kirkúku, kde ležia povstalecké bašty, bola voličská aktivita takmer nulová a otvorenie volebných miestností sa oneskorilo kvôli ozbrojeným potýčkam medzi militantmi a políciou.
V meste Sámarrá nebolo možné voľby zrealizovať vôbec, potvrdil pre al-Džazíru šéf mestskej rady. V ostatných sunnitských mestách zostali volebné miestnosti zrána zatvorené, pretože sa nedostavili členovia volebnej komisie.
V prvých slobodných voľbách v priebehu takmer 50-ročnej existencie Irackej republiky Iračania volili zástupcov do 275-členného národného zhromaždenia, ktoré vypracuje pre Irak novú ústavu a zvolí prezidenta a dvoch viceprezidentov. Na kurdskom severe sa súčasne konali aj komunálne voľby, v ktorých voliči volili zástupcov do regionálneho parlamentu a provinčných rád.
Iracký prezident Ghází al-Jawár, ktorý prišiel odovzdať hlas medzi prvými, označil dnešný deň za "požehnané ráno". Jawár i premiér Ijád Alláwí kandidujú na oddelených kandidátkach.
Očakáva sa, že väčšinu kresiel v národnom parlamente získajú strany irackých šiitov, ktorí tvoria 60 percent obyvateľstva Iraku. Veľmi dobre by mali obstáť aj kurdské strany, ktoré išli do volieb so spoločnou kandidátkou.
Volebná komisia oznámi konečné výsledky volieb v priebehu siedmich až desiatich dní, pričom predbežné výsledky by mohli byť známe už začiatkom budúceho týždňa.