SME

Srbský generál Lazarevič sa vzdá ICTY

Belehrad 28. januára (TASR) - Srbský generál Vladimir Lazarevič, jeden zo štvorice armádnych a policajných generálov obžalovaných z vojnových zločinov, ...

Belehrad 28. januára (TASR) - Srbský generál Vladimir Lazarevič, jeden zo štvorice armádnych a policajných generálov obžalovaných z vojnových zločinov, sa rozhodol dobrovoľne predstúpiť pred haagsky tribunál OSN. Rozhodnutie, ktoré by mohlo zlepšiť vzťahy Belehradu so Západom a zvýšiť jeho šance na prípadné prijatie do EÚ, dnes oznámila kancelária srbského premiéra Vojislava Koštunicu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa vyhlásenia sa generál armády rozhodol dobrovoľne predstúpiť pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) po stretnutí s Koštunicom. Lazarevič (56) do Haagu odcestuje koncom budúceho týždňa a bude ho sprevádzať minister srbskej vlády, uvádza sa v komuniké.

SkryťVypnúť reklamu

Srbská vláda generálovi prisľúbila poskytnutie všetkých potrebných záruk pre jeho predprocesné prepustenie na slobodu. Belehrad tiež vyjadril zámer pomôcť Lazarevičovi pri obhajobe.

ICTY Lazareviča a troch ďalších generálov obžaloval v októbri 2003 v súvislosti s konfliktom v Kosove v roku 1999. Rozhodnutie generála ukončilo mesiace vnútorných sporov vyvolaných odmietavým postojom Koštunicu k zatýkaniu obžalovaných. Srbský premiér vyhlásil, že je za to, aby obvinení pred ICTY prestupovali dobrovoľne. Koštunica Lazarevičov krok označil za obeť, "vlastenecké, morálne a čestné rozhodnutie" hodné uznania národa.

Lazarevičovo rozhodnutie prišlo v čase poslednej návštevy tímu EÚ pred zverejnením štúdie o tom, či krajina môže začať proces začleňovania do EÚ. Spolupráca s Haagom je kľúčovou podmienkou pre splnenie ašpirácií Belehradu.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte minulý rok označila Koštunicovu vládu za veľkú prekážku pre prácu tribunálu. Belehrad však odolával tlaku na zatknutie podozrivých s tým, že tento postup by mohol vyvolať nepokoje a pád Koštunicovej menšinovej vlády, ktorá na jar 2004 v parlamente potvrdená vďaka hlasom poslancov za Socialistickú stranu Srbska (SPS) exprezidenta Slobodana Miloševiča. SPS pohrozila, že v prípade zatknutia a vydania akéhokoľvek srbského podozrivého svoju podporu kabinetu stiahnu.

Socialisti po oznámení Lazarevičovho rozhodnutia okamžite naznačili, že nemajú výhrady. "Sme proti zatýkaniu a vydávaniu našich občanov haagskemu tribunálu. Vzdanie sa je osobným krokom," povedal predstaviteľ strany citovaný agentúrou Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem štvorice generálov ICTY od Belehradu požaduje hlavne vydanie bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek, generála Ratka Mladiča, ktorý sa podľa všeobecného presvedčenia ukrýva v Srbsku, možno pod ochranou armády.

Postoj Belehradu k zatýkaniu podozrivých v ostatnom čase vyvolal trestné reakcie USA a EÚ. Washington zmrazil svoju finančnú pomoc a koordinátor zahraničnej politiky únie Javier Solana zrušil návštevu.

Popredný západný diplomat tento týždeň vyhlásil, že jeden generál nebude stačiť na to, aby sa zmiernil tlak na Belehrad.

V reakcii na Lazarevičovo rozhodnutie hovorkyňa Haagu Florence Hartmannová vyhlásila, že tribunál "očakáva, že Srbsko bude plniť svoje záväzky a že ľudí nebude posielať, len keď sa konečne rozhodnú prísť".

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s Lazarevičom ICTY obžaloval aj policajného generála Stretena Lukiča a armádneho generála Nebojšu Pavkoviča, ktorí sú údajne v zlom zdravotnom stave. Štvrtý obžalovaný, policajný generál Vlastimir Djordjevič údajne ušiel v roku 2001 do Ruska.

Podľa žaloby tribunálu generáli "plánovali, podnecovali, nariaďovali a páchali" zločiny v rámci snáh Belehradu rozdrviť kosovskoalbánskych separatistických povstalcov počas 78-dňových náletov NATO, ktoré viedli k stiahnutiu srbských jednotiek z Kosova.

Lazarevič v čase vrcholiacej kosovskej krízy velil prištinským zborom a počas náletov velil jednotkám vtedajšej Juhoslovanskej armády v Kosove. V marci 2000 ho vymenovali na post veliteľa Tretej armády, na ktorom nahradil Pavkoviča.

SkryťVypnúť reklamu

Lazarevič odmietol obvinenia z masovej vraždy. Zdôrazňuje, že mnohí zo zabitých "civilistov" uvedených v žalobe ICTY boli v skutočnosti kosovskoalbánski "teroristi".

Mnohí Srbi oceňujú, že svojou zručnou taktikou hry na mačku a myš počas náletov NATO zmiatol útočníkov a zachránil tak životy mnohých vojakov.

1 4 ari juh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 033
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 254
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 722
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 406
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 834
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 684
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 969
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu