Davos 27. januára (TASR) - V najbližšom desaťročí možno očakávať bioteroristický útok, USA a iné krajiny však nie sú pripravené zvládnuť takúto udalosť, pri ktorej smrtiace vírusy alebo baktérie zabijú možno až 100.000 ľudí. Uviedol to dnes vysoko postavený americký senátor.
"Mali by sme predpokladať, že takmer s určitosťou zažijeme takýto útok," vyhlásil vodca republikánskej väčšiny v americkom Senáte Bill Frist na diskusii o bioterorizme na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.
Hrozba bioterorizmu sa zvyšuje, povedal Frist, lekár, ktorého senátna kancelária vlani dostala list obsahujúci toxický ricín. Bioterorizmus označil za "najväčšiu hrozbu", pred ktorou svet stojí, s čím ďalší účastníci diskusie prevažne súhlasili.
Bývalý šéf Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John M. Deutch uviedol, že zodpovedné vlády sa musia pripravovať na možnosť biologického teroristického útoku. Začať by mali rozsiahlymi očkovacími programami a inštalovaním senzorov pre detekciu vírusov a baktérií na verejných miestach.
Podľa Frista a Deutcha bude produkcia smrtiacich vírusov a baktérií vo veľkom čoraz jednoduchšia, pričom pre potenciálnych bioteroristov bude základným zdrojom informácií a anonymity internet.
Okrem toho počas studenej vojny Sovietsky zväz vyprodukoval veľké množstvá takýchto vírusov a baktérií, pripomenul Frist. "Vieme, kde to všetko dnes je? Nie, nevieme," dodal.
Vedúca Strediska biologickej bezpečnosti Pittsburskej univerzity Tara O'Toolová uviedla, že o 70 percentách prepuknutí chorôb, o ktorých informuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), sa vie vďaka správam médií. "Vo svete nemáme základné siete informovania o chorobách. Bioterorizmus je dnes jednou z najnaliehavejších otázok," dodala.
Zvyčajné scenáre bioteroristického útoku predvídajú vypustenie smrtiacich vírusov, baktérií alebo chemických látok v nákupných strediskách, kinách, metrách či na uliciach. Deutch uviedol, že cieľmi nie sú len ľudia, ale aj dobytok a plodiny.