Praha 27. januára (TASR) Bezpečnostná a informačná služba Českej republiky (BIS) dôrazne odmieta obvinenia britského novinára z bulvárneho týždenníka News of the World, že by sa ho vlani v lete po zadržaní v Prahe pokúsila získať pre tajnú spoluprácu. V súvislosti s výrokmi britského novinára pakistanského pôvodu Mahmooda Mazhera a správami v britskej tlači to pre TASR uviedol hovorca českej civilnej kontrarozviedky Jan Šubert.
Podľa hovorcu BIS britský investigatívny novinár po zadržaní 29. júna 2004 v Prahe a podaní vysvetlenia o kontaktoch s podsvetím v Česku sľúbil, že bude obsah svojho článku konzultovať s českými bezpečnostnými zložkami. Ale sľub nesplnil a v denníku klamal čitateľov o svojich skúsenostiach z ČR.
A teraz opäť nehovorí pravdu. To, že my by sme ho chceli získať za tajného agenta, to nie je pravda a ja to jednoznačne a veľmi dôrazne odmietam, zdôraznil Šubert. Kontrarozviedka pôsobí iba v rámci Česka, aj preto je obvinenie Brita absurdné, dodal.
Brit Mazher navštívil Česko vlani dvakrát v apríli a raz v júni a vydával sa za Pakistanca s britským pasom. Cieľom jeho troch návštev Česka bolo dokázať neschopnosť českých bezpečnostných zložiek v boji proti mafii, čo by mohli využiť teroristi.
Podľa BIS v lete nebol dôvod novinára obviniť alebo uväzniť: Naši ľudia a aj polícia s ním zaobchádzali ako s novinárom a nebol záujem ho nejako týrať. Prisľúbil, že pomôže polícii ako svedok pri rozkrývaní trestnej činnosti tých ľudí, s ktorými sa v pražskom podsvetí stretával.
Česká civilná kontrarozviedka ľutuje, že britský novinár Mahmood Mazher nedodržal sľub a článok s Prahou nielen nekonzultoval, ale v ňom aj zamlčal, že ho českí agenti odhalili. Týždenník News of the World je nedeľnou edíciou britského bulvárneho denníka The Sun a vychádza v náklade viac ako štyri milióny výtlačkov.
Hrozne nás mrzelo, že pán Mazher nekonal fér. On rozohral veľmi kontroverznú hru a keď v jej priebehu prehral, tak odmietol fair play. Namiesto toho, aby svojim čitateľom povedal: zadržali ma, išiel som s pravdou von tak on sa vrátil a po istej dobe napísal článok, v ktorom hovorí, že u nás sa nebezpeční teroristi môžu bez obáv, celkom voľne, pohybovať, že im tu nič nehrozí, uviedol hovorca BIS.
Na začiatku prípadu bolo podozrenie, že návštevy Brita (ktorý sa vydával za Pakistanca) v Česku majú súvislosť s terorizmom. Českú kontrarozviedku upozornila česká Národná protidrogová centrála, že cudzinec si chce u istého Albánca v Prahe objednať 1500 falošných pasov. Tie mali poslúžiť na presun osôb arabskej národnosti na Balkán. Prostredníkom transakcie mal byť brat Albánca z Prahy, ktorý žije vo Veľkej Británii a údajne bol aj v Iraku, kde bol v kontakte islamskými radikálmi.
Pôvodne sme k tomu prípadu pristupovali ako k určitému riziku smerom k terorizmu. Bola tu obava, aby tu niečo nevybuchlo, aby tu nikto nezomrel. Preto sa naša služba týmto prípadom zaoberala, poukázal Šubert.
Britský novinár sa v Českej republike stretával s falšovateľmi dokladov, kosovským Albáncom a Chorvátom, od ktorých získal tri falošné pasy. Pri zadržaní na letisku v Ruzyni u neho českí agenti našli aj falošný diplom Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a falošné potvrdenie o absolvovaní lekárskej praxe v pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnici.
BIS informovala o prípade s polročným oneskorením údajne kvôli ďalšiemu vyšetrovaniu. V byte cudzincov z Balkánu našla polícia 20 falošných cestovných pasov z krajín bývalej Juhoslávie. Kosovský Albánec a Chorvát boli obvinení z falšovania a pozmeňovania dokladov a nedovoleného ozbrojovania sa. Ich trestné stíhanie prebieha na slobode.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel