V príhovore na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose Blair - jeden z najoddanejších spojencov USA - pripomenul inauguračný prejav Georgea W. Busha z minulého týždňa, keď americký prezident vyhlásil, že Spojené štáty si uvedomujú, že nemôžu poraziť hrozby teroru len vojenskými prostriedkami alebo vlastnými silami.
"Vzájomnú závislosť už nikto nespochybňuje. Ak Amerika chce, aby sa zvyšok sveta podieľal na agende, ktorú stanovila, musí sa tiež podieľať na jeho agende," povedal Blair.
Britský premiér uviedol, že po medzinárodných sporoch okolo vojny v Iraku existuje "túžba po opätovnom zjednotení". Predpovedal, že Bushovo druhé funkčné obdobie bude spojené s väčším zohľadňovaním názorov Európy, ktorú šéf Bieleho domu navštívi vo februári.
Británia tento rok predsedá skupine G8 priemyselne najvyspelejších krajín. V tejto súvislosti dodal, že pozornosť skupiny chce sústrediť na boj proti chudobe a chorobám v Afrike a na boj proti klimatickej zmene.
Bushova administratíva však nie je nadšená povinnými krokmi zameranými na zastavenie globálneho otepľovania. Odmietla podpísať Kjótsky protokol o obmedzení emisií tzv. skleníkových plynov, ktorým sa pripisuje zodpovednosť za globálne otepľovanie. Argumentuje, že aplikácia protokolu by mala negatívny dopad na počet pracovných miest v USA. Tiež tvrdí, že protokol nespravodlivo zaťažuje rozvinuté krajiny, kým chudobnejším znečisťovateľom ako Čína a India nestanovuje žiadne povinnosti.