Bývalý šampión Sergej Bubka odovzdával na olympijských hrách v Aténach minulý rok zlatú medailu Ruske Jelene Isinbajevovej. Jeho kariéra po skončení profesionálneho športovania je ukážková. FOTO - TASR
Boli slávni, zarobili milióny, pobláznili davy. Potom sa ich kariéra skončila a špičkoví športovci sa pýtali: Čo ďalej? Kde nájdem zmysel života? "Keď vidím, že Arnold Schwarzenegger môže byť guvernérom Kalifornie, hovorím si, že všetko je možné," tvrdí tenisová legenda Martina Navrátilová.
Ale šťastný príbeh nie je zaručený. Príbehy úspešných biznismenov z radov športovcov sa prelínajú s tými, ktoré sa končia vo väzení alebo smrťou. Bývalé modly sú zraniteľné, akonáhle opustia scénu, kde dominovali.
Bubka ako z čítanky
"Obdivujem filozofa Sokrata, ktorý v sedemdesiatich rokoch povedal: Viem, že nič neviem. O tom totiž život je. Nikdy sa nesmiete zastaviť. Stále sa musíte učiť," povedal ukrajinský skokan o žrdi Sergej Bubka, ktorý vytvoril 35 svetových rekordov.
Bubka je po kariére hyperaktívny, zasadá v ukrajinskom parlamente, je členom Medzinárodného olympijského výboru, vedie atletickú školu v Donecku, s bratom prevádzkujú mraziarne, pekárne, benzínové pumpy a reštaurácie. "A teraz by som chcel študovať právo," hovorí čerstvý štyridsiatnik. Jeho vydarený vstup do nového života je priam čítankový.
Klammerov vzostup
Rakúsky lyžiar Franz Klammer, olympijský víťaz z roku 1976, sa musel najskôr poučiť. S vlastnou odevnou firmou Klammer Line skrachoval, prišiel o 1,5 milióna mariek.
"Bol som bláznivý dobrodruh. Nezaujímalo ma, že milióny sú preč. Našťastie som však zatiahol za ručnú brzdu," hovorí. Druhý pokus mu vyšiel. Teraz je lyžiarskym učiteľom celebrít, vlastní fitnes štúdio vo Viedni, bar v Bad Kleinkirchheime, podniká v reklame. "Za štyri dni zarobím viac ako lyžiar za celú sezónu."
Opačná strana spektra
Stratu popularity nezvládli mnohé legendy. Zomrel cyklista Marco Pantani, vo väzení je lyžiar Matti Nykänen. Tenista Björn Borg neuspel ako podnikateľ ani manžel. Futbalista Diego Maradona sa liečil z drogovej závislosti, tiež mu hrozila smrť.
Pantani, víťaz cyklistickej súťaže Tour de France, sa po kariére vžil do roly opusteného, zavrhnutej obete. Upadal do depresií, nakoniec sa predávkoval kokaínom. Minulý rok jeho mŕtve telo našli v hotelovej izbe. "Zaplatil som za cyklistiku vysokou cenou, už nemám priateľov," napísal krátko predtým. Mal 34 rokov.
Nykänenov pád
Nykänen, štvornásobný olympijský víťaz v skoku na lyžiach rozhádzal milióny. Alkoholikom bol dávno, ale jeho aféry sa vždy podarilo ututlať. Ľudia poznali predovšetkým obdivuhodného skokana s detskou tvárou, drobným telom a dynamitom v nohách.
"Celý život som skákal a svet mimo mostíkov je zrazu úplne iný," povedal. Snažil sa zarobiť všemožne: hral hazardné hry, naspieval cédečko, vystupoval v striptízovom klube, predal svoje medaily do múzea. Trikrát sa rozviedol a o všetkom napísal v autobiografii Pozdravy z pekla, kde priznal: "Uvažoval som o samovražde. Lenže potom sa mi ešte zachcelo žiť."
Minulý rok vo februári zbil svoju štvrtú manželku, dostal podmienečný trest. V auguste pod vplyvom alkoholu pobodal svojho priateľa. Tentoraz musel za mreže na 26 mesiacov. "Nič si nepamätám," tvrdí.
Čo môžu robiť slovenské hviezdy športu
MARTINA MORAVCOVÁ (plavkyňa): promovala na vysokej škole ekonomickej, s manželom žije v USA. Za oceánom sa chce po kariére uplatniť aj ako ekonómka.
BRATIA HOCHSCHORNEROVCI (vodáci): chodili do učilišťa, vyznajú sa v elektronike, bez problémov ju opravia aj v autách. Môžu sa inšpirovať u bývalého kolegu ich otca Milana Gábyho. Ten predáva ojazdené autá.
MICHAL MARTIKÁN (vodák): má stredoškolské vzdelanie, v Trenčíne stavia nový zimný štadión. Môže podnikať v športe.
DOMINIK HRBATÝ (tenista): investuje do pozemkov. V budúcnosti môže pokojne podnikať v nehnuteľnostiach.
KAROL KUČERA (tenista): vlastní fitnes, založil kapelu a túži po kariére profesionálneho hudobníka. Môže podnikať v športe a zároveň pre zábavu osviežiť slovenskú hudobnú scénu.
JÁN SVORADA (cyklista): je zástupcom dvoch firiem s cyklistickými doplnkami. Môže podnikať.
DARIUS RUSNÁK (hokejista) bol poradcom prezidenta Schustera, KAMIL HAŤAPKA (cyklistický vodca) bol poslancom, JOZEF PRIBILINEC (chodec) bol poslancom, PETER ŠŤASTNÝ (hokejista) je europoslancom. Okrem posledného športovca však politická kariéra ostatným dlho nevydržala. (tm)
Kde sa poprední exšportovci uplatnia
Kým majú peniaze, fantáziu pri výbere budúceho povolania sa medze nekladú. Svet ich pozná, počúva ich. Kde všade sa môžu bývalí poprední športovci uplatniť?
Podnikatelia: "Pustila som sa do biznisu," hovorí napríklad česká tenistka Jana Novotná. Víťazka Wimbledonu 1998 kúpila turnaje v Luxembursku a Hertogenboschi. "Môj agent mi ich ponúkol. Mám tvrdú, nekompromisnú povahu. Inak to v obchode nejde."
Reklamné aktivity: Švédsky lyžiar Ingemar Stenmark, kráľ zjazdoviek zo 70. rokov, propagoval výrobky firiem Mizuno a Elan. "Teraz mám peniaze dobre uložené. Pracovať nemusím, jednoducho si užívam."
Tréneri alebo funkcionári: Mnohí skúsia oboje. Nemecký futbalový "cisár" Franz Beckenbauer si najskôr vyskúšal rolu trénera nemeckej reprezentácie, neskôr bol riaditeľom Bayernu Mníchov. V súčasnosti šéfuje organizačnému výboru majstrovstiev sveta.
Manažéri: Zďaleka nepôsobia len v oblasti športu. Bývalý tenista Jan Kukal organizuje na Slovensku umelecké výstavy. "Prenášam do tejto oblasti svoje manažérske schopnosti zo športu," naznačuje. Jeho výstavu diel Alfonza Muchu videlo 28-tisíc návštevníkov, čo je slovenský rekord.
Učitelia: Telocvik vyučujú lyžiarky Květa Jeriová a Blanka Paulů, členky československej štafety z olympiády zo Sarajeva 1984. Paulů však žije sama, zaplatila daň športu. "Mala som komplikovaný život, na deti nezvýšil čas. V päťdesiatke je už neskoro," hovorí.
Herci: Málokto sa presadí ako Arnold Schwarzenegger, víťaz prestížnych kulturistických súťaží. Pri pokuse dobyť Hollywood neuspel ani Carl Lewis, niekdajší kráľ atletických šprintérov, alebo krasokorčuliarka Tara Lipinská, ktorá opustila súťaže iba v 16 rokoch. "Nemám ďalšiu motiváciu," hovorila po olympijskom prvenstve v Nagane 1998. Lewis teraz vedie producentskú filmovú firmu. "Zabehať si idem iba občas s deťmi."
Politici: Schwarzenegger sa opäť dostal najďalej, až na guvernérsky post v Kalifornii. Ale tiež legendárny futbalista Pelé bol brazílskym ministrom športu. Presne tak ako krasokorčuliarsky majster sveta Calmat vo Francúzsku.
Kuriozity: Existujú aj celkom kuriózne profesie. Ruský tenista Jevgenij Kafeľnikov, bývalý prvý hráč sveta, sa po odchode z tenisových kurtov stal profesionálnym hráčom pokru. "Je to vzrušujúce. Rečou tela môžete v pokre získať alebo všetko stratiť. Hlavne si musíte veriť ako v tenise."
Autor: TOMÁŠ MACEK