Brusel 26. januára (TASR) Slovenský eurokomisár Ján Figeľ je presvedčený, že hospodársky rast, ktorý je jednou z hlavných priorít Európskej komisie na najbližších päť rokov, veľmi úzko súvisí s mierou poznania a znalostí.
Jedným z cieľov na najbližšie obdobie je preto vytvoriť európsky priestor vzdelávania a európsky priestor výskumu. K tomu by mali smerovať pravidlá, na základe ktorých je možné zvyšovať mobilitu, uznávanie kvalifikácie a vytváranie naozaj lepšieho prostredia pre pracovný trh EÚ, povedal Figeľ novinárom.
Šéf komisie José Manuel Barroso predstavil dnes v Európskom parlamente strategický plán na obdobie 2005-09, ktorý sa opiera o tri hlavné priority prosperitu, solidaritu a bezpečnosť. V oblasti prosperity zdôraznil Barroso potrebu hospodárskeho rastu a tvorby pracovných miest.
Figeľ, ktorý je v komisii zodpovedný za rezort vzdelávania, odbornej prípravy, kultúry a mnohojazyčnosti, upozornil tiež na potrebu oveľa viac, ale aj lepšie investovať do vzdelania, výskumu a inovácií. Tieto oblasti sú podľa neho úzko späté s ekonomikou, sú zdrojom hospodárskeho rastu a teda aj zamestnanosti a sociálnej súdržnosti.
Strategický plán komisie prijala väčšina europoslancov pozitívne, hoci niektorí mu vyčítali prílišnú všeobecnosť. Druhí najsilnejší socialisti, ktorí pri nástupe novej EK patrili k jej najväčším kritikom, plán opatrne privítali.
Pohár, ktorý nám dnes pán Barroso ponúkol, nevidím ako napoly prázdny, ale napoly plný, povedal líder socialistov Martin Schulz, podľa ktorého komisia zahrnula do dokumentu viaceré postoje jeho skupiny v sociálnej oblasti. Pohrozil, že socialisti nikdy nedovolia odklon EÚ od sociálneho zmýšľania a solidarity.
Šéf liberálov Graham Watson vyzval EK, aby si opatrne volila priority, aj keby to znamenalo robiť menej, ale dosiahnuť viac. Zdôraznil potrebu jednoduchšej legislatívy a lepšej komunikácie s verejnosťou.