Telefonické linky na Mohéli boli prerušené, diplomatom na hlavnom ostrove Grande Comore však oficiálne zdroje oznámili, že vojaci, vrátane 12 až 20 bielych vojakov, distribuovali letáky o spojení vojenského veliteľa plukovníka Azalyho Assoumaniho s organizáciou al-Káida teroristu Usámu bin Ládina.
Objavili sa správy o tom, že mohlo ísť o amerických vojakov pátrajúcich po bunke al-Káidy na ostrove Mohéli, podľa diplomatov je však táto možnosť nepravdepodobná a incident je spojený s miestnou politikou. Jedného z diplomatov spoľahlivé zdroje informovali, že vojaci hovoria po francúzsky, hoci letáky sú údajne písané v angličtine. Podľa tlačovej agentúry AFP veliteľ jednotky hovorí po francúzsky bez prízvuku.
Veľvyslanectvo USA v kenskom Nairobi nemá správy o vysadení amerických vojakov na Mohéli a najnovšie informácie berie s rezervou s ohľadom na dejiny súostrovia, ktoré sú poznačené mnohými intervenciami cudzích žoldnierov. Diplomati sa domnievajú, že zásah by mohol byť aj pokusom o narušenie referenda o schválení novej ústavy, naplánovaného na 23. decembra.
Zatiaľ neidentifikovaní vojaci údajne obsadili budovy armády, žandarmérie a polície. Vláda si prenajala lietadlo súkromnej leteckej spoločnosti, aby na Mohéli prepravila posily. Na ostrove Mohéli je totiž dislokovaných len sto mužov, slúžiacich v armáde, polícii a žandarmérii. Tento najmenej obývaný komorský ostrov má jedinú vojenskú základňu.
Od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1975 sa Komorská federatívna islamská republika zmieta v nespočítateľných pokusoch o prevraty a v pučoch, do ktorých sú zapletení aj žoldnieri.
1 4 sla pel