Berlín 24. januára (TASR) - Pri príležitosti 60. výročia oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime nemecký kancelár Gerhard Schröder Nemcom pripomenul, že nacistom dali moc radoví občania, a vyzval ich na ostražitosť pred neustávajúcou hrozbou krajnej pravice.
Schröder uviedol, že vinu za pohromu holokaustu nemožno pripísať výlučne "démonovi Hitlerovi".
"Zlo nacistickej ideológie neprišlo bez predpokladov. Brutalizácia myslenia a strata morálnych zábran má svoju minulosť. Ale, predovšetkým, nacistickú ideológiu chceli a vytvorili ľudia," zdôraznil kancelár v prejave, s ktorým vystúpi v Berlíne v utorok. Tlačové agentúry o ňom informovali v predstihu.
Schröder vyjadril zahanbenie nad vraždami a utrpením v Osvienčime i iných miestach. "Nesieme toto bremeno s ľútosťou, avšak tiež s vážnou zodpovednosťou."
Nemecko, v ktorom žije tretia najväčšia židovská komunita v Európe, môže hľadieť do budúcnosti s väčšou nádejou, no antisemitizmus v krajine stále existuje. Schröder v tejto súvislosti vyzval všetkých demokratov, aby čelili neonacistom a nepriateľom tolerancie.
"Drvivá väčšina dnes žijúcich Nemcov nenesie vinu za holokaust. Ale nesie mimoriadnu zodpovednosť," dodal kancelár.
Schröderova výzva má osobitnú váhu po úspechu krajne pravicových strán v nedávnych krajinských voľbách. Zástupcovia jednej z nich, Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD), vyvolali pobúrenie, keď si v piatok na zasadnutí regionálneho parlamentu v Drážďanoch odmietli minútou ticha uctiť pamiatku obetí nacizmu. Keď sa tak ich kolegovia z iných klubov chystali urobiť, poslanci NPD odišli z rokovania.
Vláda sa cez víkend bránila výzvam na zákaz strany, ktorú sa jej pri predošlom pokuse neporadilo postaviť mimo zákon. Minister vnútra Otto Schily dnes uviedol, že nová snaha by mala len malú nádej na úspech, s čím súhlasili aj zelení a konzervatívni politici.
Schröder dnes vyjadril ľútosť, že najvyšší súd odvolal v roku 2003 zákaz NPD z formálnych dôvodov. Zistilo sa, že dôkazy pochádzali od štátnych agentov, ktorí prenikli k vedeniu strany. Kancelár naznačil, že jeho vláda sa o zákaz NPD pravdepodobne znova pokúsi.
"Musíme preskúmať, či dnes existuje šanca presvedčiť justíciu o zákaze," povedal kancelár s presvedčením, že NPD sa usiluje zvrhnúť ústavný poriadok v krajine.
Drážďanskí prokurátori uviedli, že nemôžu podniknúť právne kroky v súvislosti s prejavom podpredsedu NPD Holgera Apfela, ktorý v krajinskom sneme označil spojenecké bombardovanie Drážďan z februára 1945 za "holokaust bômb".
Na základe nemeckej legislatívy nemôžu byť poslanci stíhaní alebo čeliť disciplinárnym opatreniam za vyjadrenia v krajinských parlamentoch alebo spolkovom parlamente. Inak má Nemecko prísne zákony zakazujúce popieranie holokaustu alebo znevažovanie pamiatky obetí.