Naples 13. marca (TASR) - Autor viac ako 20 svetových bestsellerov a špecialista na thrillery Robert Ludlum, ktorého vďaka prekladom poznajú aj čitatelia na Slovensku, zomrel v pondelok v Naples na Floride vo veku 73 rokov v dôsledku infarktu myokardu.
Robert Ludlum pracoval po skončení univerzity dve desaťročia ako herec a divadelný producent a až v roku 1971 mu vyšiel prvý román Dedičstvo Scarlattiovcov (The Scarlatti Inheritance). Obrovský úspech tohto literárneho debutu sa autorovi-špecialistovi na špionážne témy z obdobia studenej vojny podarilo zopakovať ešte viac ako 20-krát. Jeho knihy vyšli v náklade 220 miliónov výtlačkov, v 32 jazykoch a v 40 krajinách, vrátane SR. Pre stúpencov Ludlumovej tvorby ešte jedna správa: vydavateľ by nechcel ponechať skryté pred čitateľmi ani nedokončené diela. Na ich konečnú podobu si však budeme musieť ešte počkať.
Mimoriadny ohlas mala napríklad Ludlumova séria románov o špiónovi Jasonovi Bourneovi, ktorá sa začína dielom Bournova totožnosť (The Bourne Identity) a pokračuje ďalšími zväzkami The Bourne Supremacy a The Bourne Ultimatum, ale aj diela ako Ostermanov víkend (The Osterman Weekend), Chancellorov rukopis (The Chancellor Manuscript) o fiktívnej vražde niekdajšieho šéfa FBI Edgara J. Hoovera alebo Mozaika Parsifal (The Parsifal Mosaic).
Niekoľko románov v 70. rokoch vydal autor pod pseudonymami Jonathan Ryder (The Matlock Paper, Trevayne) alebo Michael Sheperd (The Rhineman Exchange).
Medzi jeho známejšie diela patria však The Holcroft Covenant, Plán Ikarus (The Icarus Agenda), Strážci Apokalypsy (The Apocalypse Watch), či posledný pod vlastným menom za života zverejnený Ludlumov román The Prometheus Deception. Ten vyšiel vlani a nechýbal v rebríčkoch bestsellerov denníkov New York Times a Los Angeles Times a ani Publishers Weekly.
Viaceré z Ludlumovych diel sfilmovali, medziiným s Michaelom Cainom (Ostermanov víkend) alebo Mattom Damonom (Bournova totožnosť) v hlavných úlohách.
Príbehy rodáka z New Yorku charakterizuje nielen napätie od prvej do poslednej stránky, sugestívny štýl a skvelé témy, ale aj dejová línia a zvraty pohybujúce sa niekedy až na hranici nepravdepodobnosti. Jeho stúpenci, ale aj odporcovia ho považovali za kráľa literárneho thrilleru, a to napriek veľkej konkurencii v tomto žánri.
Robert Ludlum, ktorý si svojho času zahral aj menšie úlohy na broadwayských scénach a v televíznych produkciách, prepožičal svoj hlas tuctom reklamných šotov na najrôznejšie výrobky. Producentsky sa spolupodieľal na inscenácii The Owl and the Pussycat pri otvorení Playhouse-on-the-Mall v Paramuse, štát New Jersey, v roku 1960, kde spolupracoval s vtedy ešte neznámym Alanom Aldom.
Bol polstoročie ženatý a mal dvoch synov a dcéru.