Paríž 23. januára (TASR) Na Medzinárodnej konferencii o biodiverzite, ktorá sa začne v pondelok v Paríži, sa očakáva účasť takmer 1200 vedcov, politikov z asi 30 štátov a zástupcov ekologických organizácií. Diskutovať budú o stave Zeme v súčasnom období, keď hrozí vyhynutie ďalších živočíšnych a rastlinných druhov.
Na zorganizovanie konferencie s názvom Biodiverzita, veda a riadenie, konajúcej sa v sídle UNESCO v Paríži od pondelka do piatku, vyzval francúzsky prezident Jacques Chirac v júni 2003 počas summitu G8 v Eviane.
Termín biodiverzita znamená rozmanitosť druhov a prírodných prostredí, v ktorých sa jednotlivé druhy vyvíjajú. Víťazstvo človeka nad prírodou sa prejavilo aj zrýchleným hynutím a zánikom druhov. Toto zrýchlenie je podľa vedeckých pracovníkov 100- až 1000-násobne vyššie oproti normálnemu prírodnému rytmu zániku druhov.
Ľudia ešte nepochopili, že príroda, to sme my, povedal pre agentúru AFP Robert Barbault, riaditeľ oddelenia ekológie v Prírodovednom múzeu. Výrub lesov znamená pripravovať ekonomickú katastrofu, dodal.
Ničivé prívalové vlny po zemetrasení v Indickom oceáne odhalili zvýšenú zraniteľnosť pobreží, na ktorých chýba ochrana v podobe porastov a koralových útesov. Všade na svete, od Ázie po Kaliforniu, možno vidieť rozsiahle škody na územiach zbavených prírodných zábran.
Ekológovia chcú využiť konferenciu v Paríži na to, aby pripomenuli štátom ich zodpovednosť za stav Zeme. Každých šesť hodín sa na svete zničí lesná plocha s rozlohou porovnateľnou s Parížom, zdôraznili zástupcovia hnutí Priatelia Zeme a Greenpeace.
Keď ide o tropické pralesy, naši politici sa správajú schizofrenicky: vo Francúzsku vystupujú s peknými prejavmi, ale v Afrike podporujú francúzske podniky, aby pílili stromy v ich lesoch, povedal zástupca Priateľov Zeme.
Podľa tzv. červeného zoznamu Svetového zväzu za prírodu (UICN) je 15.589 druhov ohrozených zánikom. Vedecká obec nemá ani dosť prostriedkov, aby mohla vykonávať potrebné výskumy, konštatoval predseda vedeckého výboru konferencie Michel Loreau.
Slabým miestom v problematike biodiverzity je skutočnosť, že chýba expertná skupina schválená medzinárodným spoločenstvom, ktorá by mohla zvoniť na poplach politikom aj verejnosti.
Prezidenti a vysokí politici sa v roku 2002 na Summite Zeme v Johannesburgu zaviazali, že znížia stratu v oblasti biodiverzity do roku 2010, ale odborníci a vedci považujú tento cieľ za veľmi vágny a nereálny.
Na konferencii v Paríži, zorganizovanej mimo oficiálnych rokovaní OSN, nebude možné schváliť nič záväzné. Avšak môžu na nej zaznieť návrhy na vznik svetovej skupiny expertov o biodiverzite, ako je napríklad Medzivládna skupina o vývoji ovzdušia (IPCC).