Paríž 23. januára (TASR) - Múr s menami 76.000 židov, ktorí boli počas druhej svetovej vojny deportovaní z Francúzska a zahynuli v koncentračných táboroch, inštalovali dnes pri vchode do nedávno zrekonštruovaného pamätníka obetí holokaustu v parížskej štvrti Marais. Súčasťou akcie bola aj tradičná židovská modlitba za mŕtvych - kaddiš. Múr, do ktorého sú vytesané mená obetí, pochádza z Jeruzalema.
Oficiálne múr v utorok odhalí prezident Jacques Chirac, ktorý sa vo štvrtok v poľskom Osvienčime zúčastní na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 60. výročia oslobodenia koncentračného tábora.
Zoznam deportovaných vypracovala skupina desiatich odborníkov na základe záznamov z archívov gestapa a informácií od príbuzných obetí. Známy francúzsky lovec nacistov Serge Klarsfeld uviedol, že múr dokazuje, že holokaust sa už stal súčasťou vedomia spoločnosti na takej úrovni, aká mu prislúcha. "Keď sa pominie posledný svedok, tento múr bude svedkom rozsahu tragédie," podotkol Serge Klarsfeld.
"Tento múr ukrýva naše najväčšie tajomstvá a prezrádza ich tým, čo budú prechádzať okolo," povedala bývalá ministerka zdravotníctva Simone Veilová, ktorá bola medzi 2500 deportovanými, čo sa z Osvienčimu vrátili do Francúzska živí. V koncentračnom tábore však zahynuli jej rodičia, brat, sestra, teta i strýko.
V pamätníku obetí holokaustu sa budú konať prednášky a výstavy. Návštevníci budú môcť zostúpiť aj do podzemnej krypty, kde je uložený popol niektorých obetí holokaustu.
Väčšinu francúzskych židov počas vojny deportovali do Osvienčimu alebo neďalekej Brzezinky. Z vyše 76.000, z toho asi 11.000 boli deti, sa ich po vojne do vlasti vrátilo okolo 2500.
1 3 4 pel