Rumbek 22. januára (TASR) Tisíce obyvateľov južného Sudánu s nadšením vítali vodcu Sudánskej ľudovej oslobodzovacej armády (SPLA) Johna Garanga, ktorý dnes pricestoval do Rumbeku, dočasného hlavného mesta na juhu africkej krajiny. Cestu od letiska k Palácu slobody lemovali tisíce ľudí. Mnohí Garangovi ako dar ponúkali býkov.
Ide o jeho prvú návštevu v Rumbeku od podpísania globálnej mierovej dohody medzi SPLA a oficiálnym Chartúmom, ktorou sa skončila vyše 21-ročná občianska vojna, najdlhšia na africkom kontinente.
V dohľadnom čase bude Garang vymenovaný za viceprezidenta. V Rumbeku sformuje dočasnú správu, ktorá bude riadiť tento región tri až štyri mesiace, kým sa nezačne dočasné šesťročné obdobie. Po ňom obyvatelia budú musieť v referende rozhodnúť o štatúte regiónu.
Garang pred novinármi uviedol, že v Rumbeku sa stretne s vedúcim skupiny sprostredkovateľov medzi SPLA a Chartúmom, kenským generálom Lazarosom Sumbeiywom, ktorý mu má odovzdať definitívnu verziu mierových dohôd. v Chartúme ju odovzdal 16. januára, týždeň po ich podpísaní v kenskom Nairobi.
Okrem toho bude Garang rokovať s osobitným vyslancom generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana pre Sudán Janom Pronkom. Rozhovory sa budú týkať budúceho rozmiestnenia asi 9000 príslušníkov medzinárodných mierových síl, ktorých úlohou bude kontrolovať prímerie.
Bývalí povstalci vyjadrili v piatok znepokojenie nad zložením budúcich mierových síl OSN. Obávajú sa, že v nich budú vojaci z moslimských štátov, ktoré podporovali vládu v Chartúme počas 21 rokov trvajúcej občianskej vojny.
Vojna na juhu Sudánu prepukla v roku 1983, keď sa členovia SPLA v prevažne kresťanskom a animistickom juhu postavili proti dominantnosti arabského a moslimského severu. V tejto vojne prišlo o život najmenej 1,5 milióna ľudí a štyri milióny ďalších pred bojmi utiekli.