Kyjev 22. januára (TASR) - Ukrajinskí kozáci dnes vyhlásili víťaza prezidentských volieb Viktora Juščenka za svojho hajtmana a odovzdali mu symbol jeho moci - žezlo, zvané aj bulava.
Okrem vlajky a znaku, ktoré boli oddávna symbolom ukrajinskej štátnosti, patrí medzi kozácke odznaky aj atamanský bunčuk - asi 2,5 metra dlhá tyč s makovicou (guľou), z ktorej visia pramene z konského chvosta, pečatidlo, tympany, trúbky, či kalamár. Hajtman bol považovaný za oficiálne uznaného až vtedy, keď mu bol slávnostne odovzdaný bunčuk i bulava.
Na zhromaždení, ktoré sa dnes konalo na Sofijevskom námestí v centre Kyjeva, Juščenko slávnostne zložil hajtmanskú prísahu a spolu s asi 200 prítomnými vybranými kozákmi zaspieval pieseň Mnoha lita. Prezidentský sľub Juščenko zloží v nedeľu.
Ako informovali ruské a ukrajinské internetové servery, v príhovore Juščenko prisľúbil, že nová vláda sa bude snažiť vytvoriť harmonické vzťahy medzi ukrajinským kozáctvom a štátom. Vyzval prítomných, aby sa zo všetkých síl zasadili za zachovanie jednoty štátu.
"Ukrajina sa nedelí. Rozdeľovať ju na východ, západ, sever alebo juh môžu len dobrodruhovia z tábora moci, ľudia včerajška, ktorí prehrali," vyhlásil Juščenko narážajúc na obvinenia vznesené voči nemu porazeným rivalom z druhého kola volieb Viktorom Janukovyčom.
Ukrajinské kozáctvo sa zrodilo v 15. storočí v stepiach na juhu terajšej Ukrajiny. Prvými kozákmi boli presídlenci z iných regiónov - nebojácni ľudia, ktorých lákala tamojšia černozem. Na tomto štedrom, ale nie veľmi bezpečnom území sa venovali roľníctvu a včelárstvu, ale na zimu sa vracali do miest. Ich centrom bola Záporožská Sič, uvádza sa na www.ukrajina.biz.
Kozáci boli a ešte aj sú organizovaní podľa územného princípu do tzv. vojsk. Tie sa delia na oddiely či okruhy. Najmenšou "administratívnou" jednotkou bola stanica, na ktorej čele stál volený ataman.
Kozácke tradície prežili represálie počas boľševickej revolúcie, keď kozáci stáli po boku bielogvardejcov, i prenasledovanie za sovietskej éry. Po rozpade ZSSR sa kozácke hnutie v Rusku i na Ukrajine obnovilo a stále naberá na sile a vplyve. Kozáci sú nielen záujmovým združením a politickou organizáciou, ale zapojili sa aj do viacerých ozbrojených konfliktov, ktoré sprevádzali zánik sovietskeho impéria, napr. v Podnestersku, Abcházsku, Dagestane i v Čečensku.
12 pel