Kyjev 21. januára (TASR) - Prvou dámou Ukrajiny sa v nedeľu stane Katherine Clare Chumachenková, Američanka ukrajinského pôvodu narodená pred 44 rokmi v Chicagu, kam jej rodičia v roku 1950 emigrovali z Nemecka, kde boli na nútených prácach a kde sa v roku 1945 zosobášili.
Chumachenkovci sa nikdy nechceli vrátiť na Ukrajinu zo strachu, že sovietske úrady by ich za trest poslali do pracovného tábora.
V USA rodina žila skromne, ale rodičia urobili všetko pre to, aby ich dve dcéry dosiahli vysokoškolské vzdelanie: Kateryna tak skončila štúdium ekonómie na Georgetownskej univerzite a získala titul MBA na univerzite v Chicagu.
V rokoch 1986-91 pracovala na odbore pre ľudské práva na MZV USA, potom aj v kancelárii pre styk s verejnosťou v Bielom dome, neskôr aj na ministerstve financií.
V tom čase veľmi pozorne sledovala vývoj v Sovietskom zväze, rozpad sovietskeho impéria v roku 1991 a následné vyhlásenie nezávislosti Ukrajiny. "Oslobodiť Ukrajinu od komunistickej tyranie bolo prvou misiou jej života," uviedol o "Kathy" jej bývalý kolega Bruce Bartlett.
Po rozpade ZSSR odcestovala na Ukrajinu ako zakladateľka nadácie Ukrajina-USA. O dva roky neskôr ako šéfka ukrajinského zastúpenia konzultačnej firmy KPMG začala zasväcovať tamojších odborníkov do tajov západného finančníctva.
V roku 1995 zorganizovala cestu ukrajinských bankárov do USA. Medzi nimi bol aj vtedajší šéf centrálnej banky Viktor Juščenko. Po štyroch rokoch sa zosobášili. Narodili sa im tri deti: dcéry Sofia (5) a Chrystyna (4) a syn Taras, ktorý ešte nemá rok. Juščenko, ktorý bol v rokoch 1999-2001 ukrajinským premiérom, má ešte dve deti z prvého manželstva.
Katerynino americké občianstvo robilo Juščenkovi počas predvolebnej kampane nemalé problémy: jeho protivníci ho totiž obviňovali, že je pod vplyvom svojej ženy-agentky CIA, ktorá je "šedou eminenciou či predĺženou rukou Washingtonu". Autorov tejto "protimaerickej kampane brežnevovského typu" treba hľadať v Rusku, vyhlásil nedávno na seminári o Ukrajine profesor Univerzity Georgea Washingtona Taras Kuzio.
Zaujímavé je, že podobným útokom bola počas predvolebnej kampane vystavená aj manželka gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho - 35-ročná Holanďanka Sandra.
Juščenkova manželka tieto obvinenia považuje za smiešne. Hovorí, že nie je možné ovplyvňovať jej manžela v každodenných veciach, a už vôbec nie v pracovných záležitostiach.
Tým, pre ktorých by jej americké občianstvo mohlo byť problémom, odkázala, že na jeseň si podala žiadosť o priznanie ukrajinského občianstva. "Vyrastala som v ukrajinskej rodine, moji rodičia, prisťahovalci z robotníckej triedy, dokonca ani nevedeli dobre po anglicky. Ja som sa vždy považovala za Ukrajinku," vysvetlila.
Najväčšou skúškou pre Juščenkovu rodinu však bolo nepochybne jeho otrávenie, ktoré si vyžiadalo politikovu hospitalizáciu a ktoré zanechalo stopy na jeho tvári.
Ako prvá dáma chce pokračovať v projektoch na pomoc sirotám a v podpore ukrajinských múzeí a divadiel. Rada by sa zasadila za dôsledné preskúmanie príčin a dôsledkov hladomoru, ktorý Ukrajina zažila v rokoch 1932-33. Zdôraznila však, že v prvom rade je matkou troch detí a tie budú jej prioritou, aj keď sa stane manželkou prezidenta.
4 12 pel ed