Moskva 21. januára (TASR) - Európanom roku sa podľa časopisu Readerďs Digest stal ruský lekár Leonid Rošaľ, hlavný vyjednávač s teroristami pri útoku na školu v juhoosetskom Beslane. Cenu, ktorú získal za pomoc deťom zraneným pri prírodných katastrofách a rôznych konfliktoch na celom svete, prevzal v stredu v Moskve.
Cena Európan roku sa každoročne udeľuje človeku, ktorý stelesňuje tradičné európske hodnoty.
Rošaľ (71) je riaditeľom Vedeckovýskumného ústavu pre urgentnú detskú chirurgiu a traumatológiu v Moskve a zakladateľom Medzinárodnej brigády pre detskú medicínu katastrof.
Medzinárodné uznanie Rošaľ získal už v roku 2002, keď čečenskí teroristi obsadili moskovské divadlo Dubrovka. Vyjednal, aby niektorých rukojemníkov prepustili. S teroristami vyjednával aj v Beslane, keď ich žiadal o povolenie priviezť rukojemníkom jedlo, tekutiny a lieky. Kontaktoval aj najbližšie nemocnice, aby sa pripravili na príjem ranených. Po ostrej prestrelke medzi teroristami a špeciálnymi jednotkami ruskej armády prišlo o život 379 osôb, vrátane 171 detí a 30 teroristov. Ďalších 700 rukojemníkov bolo zranených, avšak vďaka dôkladnej príprave, ktorú predtým Dr. Rošaľ zorganizoval, sa všetkým dostalo okamžitého ošetrenia.
Dr. Rošaľ sa začal na medzinárodnom poli angažovať v roku 1988, keď ako dobrovoľník spolu s ďalšími 34 lekármi z moskovských nemocníc pomáhal pri ošetrovaní ranených pri zemetrasení v Arménsku. Tam sa po prvýkrát stretol s tzv. crush syndrómom, pri ktorom odumiera tkanivo poranených končatín a je nutné ich amputovať. Pre liečbu tohto syndrómu vyvinul nové postupy, aby bolo možné vyhnúť sa amputácii.
Po návrate z Arménska založil Medzinárodnú brigádu prvej pomoci, ktorá zasahovala pri konfliktoch a katastrofách vo vyše 20 krajinách, napríklad vo vojne v Perzskom zálive, bývalej Juhoslávii, Náhornom Karabachu a Afganistane. Pôsobil tiež v USA, Egypte, Japonsku, Turecku, Indii a Alžírsku.
Ako TASR informovala Diana Uríčková z agentúry Comm, Rošaľ je desiatym nositeľom titulu Európan roku časopisu Reader's Digest. V predošlých rokoch ocenenie spojené s odmenou 5000 eur získal napríklad Peter Eigen, zakladateľ Transparency International, Šimon Pánek zo spoločnosti Človek v ohrození, francúzska sudkyňa Eva Jolyová, Fín Linus Thorvalds, ktorý vytvoril operačný počítačový systém a dal ho svetu zdarma, alebo Nór Frederik Hauge, ktorý poukázal na nebezpečenstvo jadrového odpadu v ruských moriach.