Brusel 21. januára (TASR) Slovensko nemá žiadne problémy s čerpaním prostriedkov z európskych fondov na podporu zaostalých regiónov. Povedal to dnes po rokovaniach v Bruseli slovenský vicepremiér Pál Csáky, podľa ktorého má SR reálnu šancu vyčerpať všetky peniaze vyčlenené na obdobie 2004-06.
Máme trojnásobne viac projektov ako vyčlenených peňazí, povedal Csáky novinárom po schôdzke s európskou komisárkou pre regionálnu politiku Danutou Hübnerovou. Tá už v utorok povedala, že Slovensko i ďalšie nové krajiny si v prvom roku čerpania peňazí zo štrukturálnych fondov a kohézneho fondu počínali dobre.
Podľa slovenského ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja bolo v rámci štrukturálnych fondov do konca roku 2004 zaevidovaných 3426 žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku na projekty v sume 80,9 miliardy Sk. To predstavuje 116 percent alokovaných prostriedkov na celé programové obdobie 2004-06. Podľa Csákyho sú na stole aj také projekty, na ktoré sa teraz nedostane a budú musieť čakať na nové programovacie obdobie od roku 2007.
Vicepremiér upozornil, že použitie peňazí z eurofondov sa prísne kontroluje a nie je výnimkou, že členská krajina musí nesprávne minuté peniaze do Bruselu vrátiť.
To závisí od využívateľov, teraz nemôžeme vedieť, či v roku 2006 alebo 2007 nejaký subjekt tie peniaze nezneužije na iné účely, povedal Csáky. Systém kontroly na Slovensku je podľa neho vytvorený tak, že vinník bude musieť peniaze, ktoré treba vrátiť do Bruselu, zaplatiť do štátneho rozpočtu. Daňových poplatníkov to teda bolieť nebude, bude to bolieť toho, kto sa previnil, dodal vicepremiér. S Hübnerovou hovoril Csáky aj o pripravovanom novom finančnom pláne EÚ na roky 2007-13.
Naša absolútna priorita je podpora zaostalých regiónov. Zdá sa, že v tom novom období môže do zaostalých regiónov prúdiť až trojnásobok tej sumy z tohto obdobia, je to nevídaná možnosť pre našu krajinu, povedal Csáky. V období 2004-06 má Slovensko nárok na sumu asi 1,7 miliardy eur z eurofondov.
Csáky sa dnes stretol aj s podpredsedníčkou komisie zodpovednou za komunikáciu Margot Wallstr‹movou. Tá mu sľúbila, že sa zúčastní na marcovom mimoriadnom zasadnutí slovenského národného konventu o európskej ústave.
Csáky chce do tejto diskusie zapojiť aj civilný sektor, sociálnych partnerov, regióny, cirkvi, keďže pri ratifikácii ústave na pôde Národnej rady SR sa k nej budú môcť vysloviť len politické špičky.